Uluslararası göç politikaları ve mevzuatı çerçevesinde Türkiye'nin etkin bir göç mevzuatı oluşturma kısıtları
Constraints creating an effective migration legislation Turkey in frame of international migration policies and legislation
  1. Tez No: 930123
  2. Yazar: SERHAT KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu tez, ''Uluslararası Göç Politikaları ve Mevzuatı Çerçevesinde Türkiye'nin Etkin Bir Göç Mevzuatı Oluşturma Kısıtları'' başlığı altında, Türkiye'nin göç yönetimindeki hukuki, idari ve uygulamaya yönelik sorunlarını uluslararası normlar bağlamında ele almayı amaçlamaktadır. Tezin temel amacı, Türkiye'nin göç politikalarının tarihsel süreçteki gelişimini, uluslararası hukukla uyum durumunu ve göçmenlerin haklarına erişiminde karşılaşılan temel sorunları analiz ederek çözüm önerileri sunmaktır. Tezde kullanılan yöntem, betimsel ve normatif analiz yaklaşıma dayanmaktadır. Türkiye'nin göç politikalarının tarihsel bir arka planı sunulmuş, ardından ulusal ve uluslararası mevzuat kapsamlı bir şekilde incelenmektedir. Araştırma kapsamında, 1951 Cenevre Sözleşmesi ve 1967 Protokolü, Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu (YUKK) ve Geçici Koruma Yönetmeliği gibi temel yasal metinler analiz edilmekle beraber, Türkiye-AB Geri Kabul Anlaşması ve göç yönetiminde uluslararası kuruluşların (UNHCR, IOM) etkisi değerlendirilmektedir. Çalışma, nitel araştırma yöntemiyle hazırlanmış olup, mevcut akademik literatür, resmi raporlar ve uluslararası organizasyonların yayınlarından elde edilen veriler üzerine kurulmaktadır. Tezin bulguları, Türkiye'nin uluslararası göç mevzuatına uyumunda çeşitli sorunlar yaşandığını ortaya koymaktadır. Özellikle, coğrafi çekince uygulaması, göçmenlerin uzun vadeli entegrasyonunu engellemekte ve hukuki belirsizlikler yaratmaktadır. Göç yönetiminde yerel ve merkezi yönetim arasında etkili bir koordinasyon eksikliği, dijital altyapının yetersizliği, idari süreçlerin uzunluğu ve personel kapasitesinin sınırlılığı, göçmenlerin haklara erişimlerini kısıtlayan başlıca faktörler olarak öne çıkmaktadır. Ayrıca, geri gönderme merkezlerindeki yaşam koşulları ve uluslararası normlara uyumsuzluklar, göçmenlerin insan hakları bağlamında korunmasında önemli sorunlar yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to address Turkey's legal, administrative and practical problems in migration management within the context of international norms under the title of“Constraints on Turkey's Establishment of an Effective Migration Legislation within the Framework of International Migration Policies and Legislation”. The main purpose of the thesis is to analyse the historical development of Turkey's migration policies, its compliance with international law and the fundamental problems encountered in migrants' access to their rights and to offer solution suggestions. The method used in the thesis is based on descriptive and normative analysis approaches. A historical background of Turkey's migration policies is presented, then national and international legislation is comprehensively examined. Within the scope of the research, basic legal texts such as the 1951 Geneva Convention and its 1967 Protocol, the Law on Aliens and International Protection (YUKK) and the Temporary Protection Regulation are analysed, while the Turkey-EU Readmission Agreement and the impact of international organizations (UNHCR, IOM) in migration management are evaluated. The study was prepared using qualitative research methods and is based on data obtained from existing academic literature, official reports and publications of international organizations. The findings of the thesis reveal that Turkey is experiencing various problems in its compliance with international migration legislation. In particular, the geographical reservation practice prevents the long-term integration of migrants and creates legal uncertainties. The lack of effective coordination between local and central governments in migration management, the inadequacy of digital infrastructure, the length of administrative processes and the limited capacity of personnel stand out as the main factors restricting migrants' access to rights. In addition, living conditions in repatriation centers and non-compliance with international norms create significant problems in the protection of migrants in the context of human rights