Spor masajı ve thaı masajının gecikmiş kas ağrısı ve toparlanma üzerine etkisi
Effect of sports massage and thai massage on delayed onset muscle soreness and recovery
- Tez No: 930276
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA CİVAR YAVUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: DOMS için kullanılan pliometrik egzersizden 6 saat sonra yapılan Spor masajı ve Thai masajının DOMS belirtileri, Otur-Eriş, ağrı eşiği (PPT), algılanan ağrı (VAS), algılanan performans (AP), dikey sıçrama (DS) performansı ve duygu durum (POMS) üzerindeki etkisini araştırmaktır. Yöntem: Çalışma, 18-30 yaş arası (2167±2,97 yaş) 30 sağlıklı, gönüllü ve antrenmansız erkek bireyden oluşmaktadır. Sağlıklı bireylerin seçimi için PAR-Q uygulanmıştır. 30 kişi 3 eşit (10'ar kişi) gruba rastgele yöntemle atanmış ve çapraz düzende (crossover) 3x3 şeklinde çalışılmıştır. DOMS'un indüklenmesi için yapılan pliometrik egzersizden 6 saat sonra ya 20 dk. bacak masajı (SM veya TM) ya da pasif dinlenme yapıldı. Tüm ölçümler (POMS, Otur-eriş, PPT, VAS, DS ve AP) 3 periyod ve 3 zaman (0, 24, 48. saat) diliminde tekrar edilmiştir. İstatistik için SPSS kullanılmıştır. Verilerin tanımlayıcı istatistikleri sonrası Shapiro-Wilk normallik testlerine göre dağılım özellikleri belirlenmiştir. Üç protokolün her biri için Tekrarlı Ölçümlerde Varyans Analizi (ANOVA) ve Post-Hoc testler uygulanmış.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the effects of Sports massage and Thai massage performed 6 hours after plyometric exercise used for DOMS on DOMS symptoms, Method: The study consisted of 30 healthy, volunteer and untrained male individuals between the ages of 18-30 (2167±2.97 years). 30 individuals were randomly assigned to 3 equal groups (10 individuals each) and studied in a 3x3 crossover design. Either 20 min of leg massage (SM or TM) or passive rest was performed 6 hours after the plyometric exercise used for DOMS. All tests (POMS, Sit-Reach, PPT, VAS, DS and AP) were repeated in 3 periods and in 0, 24, 48 hours. SPSS was used for statistical tests. Repeated Measures Analysis of Variance (ANOVA).