İbnü'l-Cezerî'nin eserlerinde vakf ve ibtidâ
Waqf and ibtida in the works of Ibn al-Jazari
  1. Tez No: 930283
  2. Yazar: MERVE KURU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ATİLLA AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Mananın tamam olduğu yerde okumaya tekrardan başlamak amacıyla nefes alacak kadar bir süre sesi kesmeyi ifade eden vakf ile kıraate devam etmek için mana bütünlüğüne uygun olan yerden yeniden başlamayı ifade eden ibtidâ, Kur'an tilavetinin en önemli unsurlarındandır. Vakf ve ibtidâ; maksut olunan mananın doğru bir şekilde anlaşılması, ayetlerden şer'î deliller çıkarılması ve Kur'an'ın i'câz yönlerine işaret edebilmesi bakımından önemlidir. Bu ilim sayesinde Kur'an-ı Kerim'in indirilişindeki hikmetin kaybolmasının önüne geçilmiştir. Kur'anı Kerim'in hem anlamına akseden yönüne hem de metnini okumaya yardımcı olan bu ilim, önemi sebebiyle kıraat uleması tarafından müstakil olarak da çalışılmıştır. Çalışmanın başında kıraatte otorite bir âlim olan İbnü'l-Cezerî'nin hayatı, vakf ve ibtidâ ilminin önemi, gayesi, bağlayıcılığı ve hükmü farklı başlıklar altında incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise İbnü'l-Cezerî'nin vakf ve ibtidâ ilmine olan yaklaşımı, ilmî hayatının muhtelif zamanlarında kaleme almış olduğu“et-Temhîd, en-Neşr, el-Mukaddime”isimli eserleri incelenerek ele alınmıştır. Bu bağlamda yapılan çalışma, İbnü'l-Cezerî'nin eserlerinin literatürdeki özgün taraflarını ortaya koymayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
Waqf, wich refers to stopping the voice for a period of time to take a breath in order to start reading again at a place where the meaning is complete, and ibtida, which means starting again from a place that suits the integrity of the meaning in order to continue recitation, are the most important elements of the Qur'an recitation. Waqf and ibtida; ıt is important to understand the intended meaning correctly, to extract religious evidence from the verses, and to point out the miraculous aspects of the holy Qur'an. Thanks to this science, changing the divine will and preventing the wisdom in the revelation of the Qur'an from being lost. This science, which helps both to reflect the meaning of the Qur'an and to recite its text, has also been studied independently by recitation scholars due to its importance. At the beginning of the study, the life of Ibn al-Jazari, an authoritative scholar in recitation, and the importance, purpose, binding nature and provisions of the science of waqf and ibtida were examined under different headings. In the last part of the study, Ibn al-Jazari's approach to this science is discussed in“al-Tamhid, an-Nashr, el-Muqaddime”were examined and discussed. In this context, the study aims to reveal the original aspects of the author's works in the literature.