Türkiye ekonomisinde 2000-2023 döneminde ekonomik büyüme, işsizlik ve enflasyon ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of economic growth, unemployment and inflation in the Turkish economy in the period 2000-2023
- Tez No: 930284
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT KÜÇÜKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma, 2000-2023 yılları arasında Türkiye ekonomisindeki ekonomik büyüme, işsizlik ve enflasyon arasındaki ilişkileri incelemektedir. Araştırma, Türkiye ekonomisinin bu dönemde yaşadığı dalgalanmaları ve makroekonomik göstergeler arasındaki etkileşimleri inceleyerek açıklamayı amaçlamaktadır. Ekonomik büyüme, işsizlik ve enflasyon arasındaki ilişki, Okun Yasası ve Phillips Eğrisi gibi teorik çerçeveler kullanılarak açıklanmaktadır. Ortaya çıkan sonuçlar, ekonomik büyümenin işsizlik oranları üzerindeki etkisini ve enflasyonun ekonomik büyüme üzerindeki etkisini ortaya koymaktadır. Türkiye'deki ekonomik reformlar, maliye ve para politikalarının bu ilişkiler üzerindeki rolü de değerlendirilmektedir. Sonuçlar, ekonomik büyüme, işsizlik ve enflasyon arasındaki ilişkinin, ekonomi politikaları, yapısal değişiklikler ve küresel ekonomik koşullar gibi çeşitli faktörlerden etkilendiğini göstermektedir. Çalışma, politika yapıcılar için öneriler sunarak Türkiye ekonomisinin sürdürülebilir büyüme ve istikrarını sağlamaya yönelik stratejilere katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationships between economic growth, unemployment and inflation in the Turkish economy between 2000 and 2024. The research aims to explain the fluctuations experienced by the Turkish economy in this period by examining the interactions between macroeconomic indicators. The relationship between economic growth, unemployment and inflation is explained using theoretical frameworks such as Okun's Law and the Phillips Curve. Empirical findings reveal the impact of economic growth on unemployment rates and the impact of inflation on economic growth. The role of economic reforms and fiscal and monetary policies in Turkey on these relations is also evaluated. The results show that the relationship between economic growth, unemployment and inflation is affected by various factors such as economic policies, structural changes and global economic conditions. The study contributes to strategies to ensure sustainable growth and stability of the Turkish economy by providing recommendations for policy makers.