Dindarların ve spiritüellerin depresyon, psikolojik iyi oluş ve hayat memnuniyeti düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of depression, psychological well-being and life satisfaction levels of religious and spirituals
- Tez No: 930382
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN SEVİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, insanlık tarihinin en eski ve en evrensel yönelemleri arasındaolan spiritüellik ve dindarlığın kişilerin hayatına ve özellikle ruh sağlığına etkisini ele almayı amaçlamaktadır. Modern dünyanın hızla değişen koşulları, bireylerin ruhsal tatmin arayışlarını daha karmaşık ve çok boyutlu hale getirmiştir. Bu bağlamda, çalışmanın, spiritüellik ve dindarlık değişkenlerinin, psikolojik iyi oluş, depresyon ve hayat memnuniyeti gibi değişkenlerle nasıl ilişkili olduğunu ve ladini spiritüellerle dindarların bu değişkenler açısından nasıl ayrıştıklarının gösterilmesini hedeflenmiştir. Çalışma, saha araştırması şeklinde gerçekleştirilmiş ve örneklemi 18 yaş üstü yetişkinler olarak belirlenmiştir. Örneklem, kolay örnekleme (uygun örnekleme) yöntemiyle seçilmiştir. Araştırma sonucunda değişkenler arasındaki ilişkiler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiş ve elde edilen bulgular yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of spirituality and religiosity—among the oldest and most universal tendencies in human history—on individuals' lives, particularly their mental health. The rapidly changing conditions of the modern world have made individuals' search for spiritual fulfillment more complex and multidimensional. In this context, the study seeks to explore how the variables of spirituality and religiosity are related to psychological well-being, depression, and life satisfaction, as well as how secular spiritual individuals and religious individuals differ in these aspects. The study was conducted as a field research, with a sample consisting of adults aged 18 and above. The sample was selected using the convenience sampling method. The relationships between the variables were analyzed using the SPSS program, and the obtained findings were interpreted.