Korozyona dayanıklı kompozit malzeme üretimi ve performansının incelenmesi
Investigation of production and performance of corrosion resistant composite material
  1. Tez No: 930403
  2. Yazar: KADİR BALIBEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA EVCİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, AISI 304 çelik yüzeyine uygulanan farklı kaplama içeriklerinin korozyon direncine etkisi incelenmiştir. Kaplamasız yüzey (R) ile Zn asetat (A), titanyum izopropoksit (B), seryum oksit (C) ve zirkonyum izopropoksit (D) içerikli kaplamalar karşılaştırılmıştır. Çalışmanın amacı, kaplamaların korozyona karşı etkinliklerini değerlendirmek ve en uygun kaplama kompozisyonunu belirlemektir. Deneylerde, açık devre potansiyeli (OCP), potansiyodinamik polarizasyon ve elektrokimyasal empedans spektroskopisi (EIS) yöntemleri kullanılarak kaplama performansları detaylı bir şekilde incelenmiştir. Ayrıca, temas açısı ölçümleri ve mikroskop görüntüleri ile yüzey morfolojisi ve kaplama homojenliği değerlendirilmiştir. Sonuçlar, kaplamasız yüzeyin (R) en düşük korozyon direncine sahip olduğunu, A numunesinin ise zayıf performansı nedeniyle yeterli bir bariyer etkisi sunamadığını göstermiştir. Titanyum izopropoksit içerikli B numunesi, en düşük korozyon akım yoğunluğu, en yüksek empedans değerleri ve pozitif korozyon potansiyeli ile en iyi korozyon direncini sergilemiştir. Seryum oksit (C) ve zirkonyum izopropoksit (D) içerikli kaplamalar ise orta düzeyde performans göstererek kaplamasız yüzeye göre önemli bir iyileşme sağlamış ancak B numunesine göre daha düşük direnç sergilemiştir. Temas açısı ölçümleri, C numunesinin hidrofobik bir yüzey yapısına sahip olduğunu, D numunesinin ise hidrofilik karakter gösterdiğini ortaya koymuştur. Mikroskop görüntüleri ise B numunesinin homojen ve sağlam bir kaplama yapısına sahip olduğunu, A numunesinde ise kaplamanın yetersiz ve düzensiz olduğunu göstermiştir. Bu çalışma, AISI 304 çelik yüzeylerinde korozyon direncini artırmak için kaplama içeriklerinin dikkatle seçilmesi gerektiğini ve özellikle titanyum izopropoksit içerikli kaplamaların yüksek koruma potansiyeline sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışmanın sonuçları, endüstriyel uygulamalar için kaplama malzemesi seçiminde yol gösterici bir nitelik taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, In this study, the effect of different coating contents on the corrosion resistance of AISI 304 steel surface was investigated. Coatings containing Zn acetate (A), titanium isopropoxide (B), cerium oxide (C) and zirconium isopropoxide (D) were compared with uncoated surface (R). The aim of the study was to evaluate the effectiveness of the coatings against corrosion and to determine the most suitable coating composition. In the experiments, the coating performances were investigated in detail using open circuit potential (OCP), potentiodynamic polarization and electrochemical impedance spectroscopy (EIS) methods. In addition, surface morphology and coating homogeneity were evaluated by contact angle measurements and microscope images. The results showed that the uncoated surface (R) had the lowest corrosion resistance, while sample A could not offer a sufficient barrier effect due to its poor performance. Sample B with titanium isopropoxide exhibited the best corrosion resistance with the lowest corrosion current density, highest impedance values and positive corrosion potential. Coatings containing zirconium izopropoxide (C) and cerium oxide (D) performed moderately, providing a significant improvement over the uncoated surface but exhibiting lower resistance than specimen B. Contact angle measurements revealed that sample C had a hydrophobic surface structure, while sample D showed a hydrophilic character. Microscope images showed that sample B had a homogeneous and robust coating structure, whereas the coating on sample A was inadequate and uneven. This study reveals that coating ingredients should be carefully selected to improve corrosion resistance on AISI 304 steel surfaces and that coatings containing titanium isopropoxide in particular have high protection potential. The results of the study provide guidance in the selection of coating materials for industrial applications.