Roma sanatında pandomim maskları ve tasvirleri
Pantomime masks and their depictions in Roman art
- Tez No: 930404
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Yunan dünyasında pandomime benzeyen gösteriler(mimuslar) olsa da pandomimin bir sanat formu olarak ilk karşımıza çıkması Roma İmparatorluk Dönemi'dir. MÖ 23-22 yıllarında, Augustus döneminde görülmeye başlanan pandomimin ilk temsilcileri Kilikyalı Pylades ile Alexandrialı Bathyllus olmuştur. Pax Romana ile pandomimin yükselişe geçmesi, halkın savaştan ve tragedyadan sıkılmış olması ile ilişkilendirilir. Yaklaşık 700 yıl sürecek olan pandomim etkinliklerinin en yoğun ve popüler olarak sergilendiği dönem, gladyatör gösterilerinin yasaklandığı MS 438 yılından sonra başlamıştır. Pandomim performansları sadece tiyatrolarda değil, sokaklarda ve özel ziyafetlerde de sergileniyordu. Pandomim, Augustus döneminde büyük festivallerde yer almaya başlamıştır. Pandomim konuları genellikle Yunan mitleri, tarihsel olaylar ve özel yazarlar tarafından yazılan librettolardır. Pandomim sahnede sergilenirken, pandomim oyuncularının hemen arkasında bir koro yer alıyordu. Pandomim sanatçıları kendilerine özgü kostüm kullanmaktaydı. Aynı zamanda pandomim sanatçıları maskeler kullanmışlardır. Maske diğer tiyatro maskelerine göre oldukça farklıdır. Maskelerin ağzı genellikle kapalı ya da hafif açıktır. Pandomim sanatçısı ya da dansçısı sadece bir maske kullanmıyordu. Oyundaki farklı rolleri farklı maskeler ile oynuyordu. Pandomimde kostüm ve müzik önemli bir yere sahiptir. Antik yazarların yazdıklarından ve arkeolojik buluntulardan pandomim performanslarında kullanılan müzik aletleri ve kostümler hakkında bilgi sahibi olmaktayız. Tibia, Scabellum, Syrinx, kithara, zil, tympanum ve hydraulis pandomim performanslarında kullanılan müzik aletleridir. Mozaikler, duvar resimleri, pişmiş toprak figürinler ve masklar, lahitler, duvar resimleri, kabartmalar ve günlük kullanım eşyalarından pandomimler hakkında genel bilgi sahibi olmaktayız.
Özet (Çeviri)
Although there were performances (mimus) similar to pantomime in the Greek world, the first appearance of pantomime as an art form is the Roman Imperial Period. The first representatives of pantomime, which began to be seen in 23-22 BC, during the reign of Augustus, were Pylades of Cilicia and Bathyllus of Alexandria. The rise of pantomime with the Pax Romana is associated with the public's boredom with war and tragedy. The most intense and popular period of pantomime events, which would last for about 700 years, began after 438 AD, when gladiatorial performances were banned. Pantomime performances were held not only in theatres, but also on the streets and at private events. Pantomime began to take place at major festivals during the reign of Augustus. The subjects of pantomime are usually Greek myths, historical events and librettos written by special authors. When the pantomime was performed on stage, a choir took place right behind the mime actors. Mime artists used unique costumes. At the same time, mime artists used masks. The mask is considerably different from other theatre masks. The mouth of the mask is usually closed or slightly open. The mime artist or dancer did not use only one mask. They were playing different roles in the play with different masks. Costume and music have an important place in pantomime. From the writings of ancient authors and archaeological finds, we have information about the musical instruments and costumes used in pantomime performances. Tibia, scabellum, syrinx, kithara, cymbal, tympanum and hydraulis are the musical instruments used in pantomime performances. We have general information about pantomimes from mosaics, wall paintings, terracotta figurines and masks, sarcophagi, wall paintings, reliefs and daily use items.