Spinal anestezi ile mesane tümörlerinin transüretral rezeksiyonunda ultrason eşliğinde uygulanan iki farklı obturator sinir blokajı tekniğinin karşılaştırılması
Comparison of two different obturator nerve block techniques performed under ultrasound guidance in transurethral resection of bladder tumors with spinal anesthesia
- Tez No: 930562
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEMİL İSBİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Giriş ve Amaç: Obturator sinir blokajları (OSB), mesane tümörlerinin transüretral rezeksiyonunda (TUR-M) obturator refleksini önlemek amacıyla sıkça tercih edilen yöntemlerdendir. Ultrasonografi (USG) rehberliğinde geliştirilen teknikler, proksimal ve distal yaklaşımlar olarak ikiye ayrılmaktadır. Proksimal yaklaşım yöntemi, daha az lokal anestezik kullanarak obturator sinirin tek enjeksiyonla etkili şekilde bloke edilmesini sağlamaktadır. Bu çalışmada, proksimal yaklaşım yöntemiyle yapılan OSB'nin supin ve litotomi pozisyonlarındaki etkinliği, blok performans süreleri, cerrahi memnuniyet ve başarı oranları yönlerinde karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, yaşları 18-70 arasında olan 80 hasta dahil edilmiş ve randomize bir şekilde iki gruba ayrılmıştır: Supin pozisyon grubu (Grup S, n=40) ve litotomi pozisyon grubu (Grup L, n=40). Tüm hastalara spinal anestezi uygulanmış ve ardından ultrason rehberliğinde obturator sinir blokajı gerçekleştirilmiştir. Hedef tanımlama ve enjeksiyon süreleri ölçülmüş; cerrahi komplikasyonlar, obturator refleks ve cerrahi memnuniyet değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların demografik özellikleri incelendiğinde, gruplar arasında yaş, ASA skoru ve BMI değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Blok performans süreleri değerlendirildiğinde, hedef tanımlama ve enjeksiyon sürelerinin toplamı Grup S'de ortalama 119,13 saniye, Grup L'de ise 105,51 saniye olarak hesaplanmıştır. Bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0,05). Sonuç: Litotomi pozisyonunda gerçekleştirilen proksimal OSB, TUR-M planlanan hastalar açısından zaman yönetimi ve cerrahi memnuniyet bakımından önemli avantajlar sunmaktadır. Bu yöntem, mesane tümörü olan hastalarda etkinliği kanıtlanmış bir prosedür olarak değerlendirilebilir ve cerrahi süreçlerin optimize edilmesine katkı sağlayabilir..
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Obturator nerve blocks (ONB) are frequently preferred techniques to prevent the obturator reflex during transurethral resection of bladder tumors (TUR-BT). Techniques developed under ultrasound (USG) guidance are classified into proximal and distal approaches. The proximal approach allows for effective blockade of the obturator nerve with a single injection while requiring less local anesthetic. This study aims to compare the effectiveness of ONB performed using the proximal approach in the supine and lithotomy positions in terms of block performance times, surgical satisfaction, and success rates. Materials and Methods: Eighty patients aged between 18 and 70 years were included in the study and randomly assigned to two groups: the supine position group (Group S, n=40) and the lithotomy position group (Group L, n=40). All patients underwent spinal anesthesia, followed by obturator nerve block performed under ultrasound guidance. Target identification and injection times were measured, and surgical complications, obturator reflex, and surgical satisfaction were evaluated. Results: The demographic characteristics of the patients showed no statistically significant differences between the groups in terms of age, ASA score, and BMI (p>0.05). In terms of block performance, the total duration of target identification and injection was calculated as 119.13 seconds in Group S and 105.51 seconds in Group L. This difference was statistically significant (p0.05). Conclusion: The proximal ONB performed in the lithotomy position offers significant advantages in terms of time management and surgical satisfaction for patients undergoing TUR-BT. This approach can be considered a proven procedure for patients with bladder tumors and may contribute to the optimization of surgical processes.