Antropontoloji açısından Pierre Hadot'nun yaşama felsefesi ve felsefi dönüşüm olanağı
Pierre Hadot's philosophy of life and the possibility of philosophical transformation in terms of anthropontology
- Tez No: 930561
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE NUR ERKIZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, felsefenin hep anlaşıldığının aksine yalnızca kuramsal bir etkinlik olmadığını, gündelik yaşamın kendisinin görülebilirse felsefi bir pratiği gereksindirdiğini bir felsefe tarihçisi olan Pierre Hadot'nun Antik felsefe kavrayışı içerisinden ele almaktadır. Hadot'ya göre Antik dönemde felsefe, bireyin var olma tarzını değiştiren ruhani bir alıştırma olarak yaşamın nasıl yaşanabileceği problemi bağlamında pratik bir disiplindir. Çalışmanın birinci bölümü, Hadot'nun yapmış olduğu Antik felsefe analizine ayrılmıştır. Hadot'nun felsefe ve pratik arasında kurduğu bu bağıntı felsefenin bugün geldiği durumu gözler önüne sererken felsefi kavrayışın insanın kendisini inşa etmesi için önemli bir zemin hazırladığını da ortaya koymaktadır. Felsefe ve pratiği bağlayan bu zemin, ikinci bölümde Hadot'nun antropontolojik yönelimli yaşama felsefesi içerisinden gösterilmiştir. Bu yapı, insanın var olma tarzı ve yaşam biçimi arasındaki ilişkiyi görünür kılmaktadır. Bu bağlamda yaşama filozoflarının 'yaşam ve felsefe', 'yaşam ve özne', 'felsefe ve pratik' arasında kurdukları ortaklık Hadot'yla birlikte ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise pratik bir disiplin olarak felsefenin yeniden akademik alanın dışına insan yaşamına dahil edilebilmesi açısından yeni bir felsefe disiplini olan felsefi danışmanlık uygulamalarına yer verilmiştir. Burada Hadot'nun ruhani alıştırmalar olarak değerlendirdiği Antik filozofların felsefe yapma pratiklerinin alana katkılarını gösterebilmek amaçlanmıştır. Felsefi danışmanlık uygulamaları sayesinde felsefe; başlangıç amacına, yaşama karşısında belirlenebilecek bir tavra eklenerek yaşamın nasıl yaşanacağı problemini yaşayan insana bir çözüm sunabilir ve böylece felsefe herkesi kapsayan gündelik yaşamın bir parçası olarak doğru yaşamanın olanağı olarak görülebilir.
Özet (Çeviri)
This study examines how, in contrast to common belief, philosophy is not only a theoretical endeavor, but also a philosophical practice, as daily life itself requires a philosophical practice if it is to be seen, from the perspective of Pierre Hadot's conception of ancient philosophy as a historian of philosophy. Hadot claims that in ancient times, philosophy is a practical field that addresses the issue of how to live life as a spiritual exercise that changes the individual's way of being. The first part of the study is concerned with Hadot's analysis of ancient philosophy. Hadot's connection between philosophy and practice sheds light on the current state of philosophy and shows how crucial philosophical insight is in the development of human being. This context, which connects philosophy and practice, is demonstrated in the second chapter through Hadot's anthropontologically oriented philosophy of life. The connection between one's way of being and one's way of living is made evident by this framework. In this sense, the relation between 'life and philosophy', 'life and subject', 'philosophy and practice' established by the philosophers practicing the philosophy of life is discussed together with Hadot. In the third part of the study, philosophical counseling practices, a new discipline of philosophy, are included in order to include philosophy as a practical discipline in human life apart from the academic field. The aim here is to indicate the contribution of the philosophical practices of the ancient philosophers, which Hadot considers as spiritual exercises, to the field. Philosophy serves as a solution to the problem of how to live life by means of philosophical counseling practices, by including its main purpose, an attitude towards life, so that philosophy appears as a way of living properly as a part of the daily life that includes everyone.