Türkiye'de yaşayan Türk ve İngiliz tüketicilerin gıda alışverişlerinde ekolojik sürdürülebilirlik beklentilerinin araştırılması ve karşılaştırılması: Fethiye örneği
Research and comparison of ecological sustainability expectations in food shopping of Turkish and British consumers living in Turkey: Fethiye example
  1. Tez No: 930567
  2. Yazar: CEMRE AÇIKALIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ NACİ KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma, sürdürülebilir gıda tüketimi davranışının uyruk, cinsiyet, eğitim seviyesi, meslek, medeni durum ve çocuk sayısı gibi demografik değişkenlere göre farklılaşma durumunun incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma genel tarama niteliğinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın anakitlesi Türkiye'de yaşayan Türk ve İngiliz tüketiciler olarak belirlenmiştir. Amaç doğrultusunda Fethiye İlçesinde ikamet eden 191 Türk ve 191 İngiliz olmak üzere toplam 382 katılımcı araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Örnekleme ulaşılmasında kolayda örnekleme yönteminden yararlanılmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında kullanılan SCOFI, yetişkinlerin sürdürülebilir gıda tüketimi konusundaki davranışlarını ölçmek için geliştirilen 37 sorudan oluşan beşli likert tipinde;“sürdürülebilir yaşam tarzı”,“gıda tüketimi ve gıda israfı”ve“ekolojik tüketim”boyutlarından oluşan bir ölçektir. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 21 programı kullanılarak bağımsız gruplar t-testi ve varyans analizi ile çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda; Türk ve İngiliz katılımcıların uyruklarına göre ölçek alt boyutu ve toplam skorunda yapılan karşılaştırmaya göre sürdürülebilir yaşam (Türk tüketici lehine) ve Ekolojik tüketim (İngiliz tüketici lehine) alt boyutlarında istatistiksel olarak farklılıklara rastlanmıştır. Cinsiyet faktörü ele alındığında ise sürdürülebilir yaşam, gıda tüketimi ve Scofi toplam skor kadınlar lehine farklılık göstermiştir. Medeni durum değişkenine göre ise evli olanlar lehine gıda tüketimi, ekolojik tüketim ve Scofi toplan skor değerleri farklılık göstermiştir. Meslek gruplarında ise öğrenci ve ev hanımlarının verdiği yanıtlarda gıda tüketimi, ekolojik tüketim ve Scofi skorlarında istatistiksel olarak dikkati çeken bir farklılık yer almıştır. Eğitim düzeyinde ise lise ve lisansüstü eğitim düzeylerinde ekolojik tüketim alt boyutunda istatistikle olarak anlamlı farklılığa rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the differentiation of sustainable food consumption behavior according to demographic variables such as nationality, gender, education level, profession, marital status and number of children. The research was carried out as a general survey. The population of the research was determined as Turkish and British consumers living in Turkey. For the purpose, a total of 382 participants, 191 Turkish and 191 British, residing in Fethiye District, constituted the sample of the study. Convenience sampling method was used to reach the sample. SCOFI, used to collect research data, is a five-point Likert type consisting of 37 questions developed to measure adults' behaviors regarding sustainable food consumption; It is a scale consisting of the dimensions of“sustainable lifestyle”,“food consumption and food waste”and“ecological consumption”. The data obtained in the study were analyzed with independent groups t-test and analysis of variance using the SPSS 21 program. As a result of the research; According to the comparison made in the scale sub-dimension and total score according to the nationalities of the Turkish and British participants, statistical differences were found in the sustainable living (in favor of the Turkish consumer) and Ecological consumption (in favor of the British consumer) sub-dimensions. When the gender factor is considered, sustainable living, food consumption and Scofi total score differed in favor of men. According to the marital status variable, food consumption, ecological consumption and Scofi total score values differed in favor of married people. In the professional groups, there was a statistically significant difference in the answers given by students and housewives in food consumption, ecological consumption and Scofi scores. At the level of education, a statistically significant difference was found in the ecological consumption sub-dimension between high school and graduate education levels.