Etial 160 alüminyum alaşımının kokil kalıba dökümünde vanadyum elementi ilavesinin etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of addition of vanadium element inpermanent mold casting of etial160 aluminum alloy
  1. Tez No: 930566
  2. Yazar: ÖMER AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Alüminyum alaşımları mukavemet, dayanım, sertlik gibi mekanik ve fiziksel özellikleri ile endüstride yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak teknolojinin gelişmesi ile döküm kaliteleri sürekli geliştirilme beklentileri söz konusudur. Tez kapsamında Etial 160 alüminyum alaşımına farklı oranlarda vanadyum elementi ilavesi ile sıvı metal temizliğine, akıcılığına mikroyapı ve mekanik özelliklerine etkileri deneysel çalışmalar yapılarak incelenmiştir. Yapılan çalışmalarda Etial 160 alaşımının dökümü ve %0,03, %0,05 ve %0,1 oranlarında V ilavesi ile kokil kalıplara dökümler yapılarak deney numuneleri elde edilerek testler uygulanmıştır. Deneylerde V ilavesi ile Etial 160 alaşımına etki eden karakteristik özelliklerine etkileri araştırılmıştır. Döküm kalıpları; RPT (Azaltılmış Basınç Testi), K-Mold kalıbı, mekanik test kalıbı, farklı kesit kalınlıklarındaki 4 kanallı akıcılık ve spiral akıcılık kalıbı tercih edilmiştir. İncelenen sonuçlarda V ilavesi ile sıvı metal ilerleme mesafeleri artmış olup akıcılığa olumlu yönde etki etmiştir. Mekanik test sonuçlarında Etial 160 numunesinde 170 MPa'dan %0,1 V ilaveli numunede 338 MPa'ya kadar çekme gerilmesi artmıştır. Uzama miktarı Etial 160 numunesinde %2,72 olup %0,1 V ilaveli numunede maksimum %6,37'ye kadar artmıştır.
Özet (Çeviri)
Aluminum alloys are widely used in the industry with their mechanical and physical properties such as strength, durability, hardness. However, with the development of technology, there is an expectation that casting qualities will be continuously improved. Within the scope of the thesis, the effects of the addition of vanadium element at different rates to Etial 160 aluminum alloy on liquid metal cleanliness, fluidity, microstructure and mechanical properties were investigated by conducting experimental studies. In the studies conducted, Etial 160 alloy was cast and castings were made in permanent molds with the addition of V at the rates of 0.03%, 0.05% and 0.1%, and test samples were obtained and tests were applied. In the experiments, the effects of the addition of V on the characteristic properties affecting Etial 160 alloy were investigated. Casting molds; RPT (Reduced Pressure Test), K-Mold mold, mechanical test mold, 4-channel fluidity and spiral fluidity mold with different section thicknesses were preferred. In the examined results, the liquid metal advance distances increased with the addition of V and it had a positive effect on fluidity. In the mechanical test results, the tensile stress increased from 170 MPa in the Etial 160 sample to 338 MPa in the sample with 0.1% V addition. The elongation was 2.72% in the Etial 160 sample and increased up to a maximum of 6.37% in the sample with 0.1% V addition.