Evli bireylerde psikolojik iyi oluş, çatışma çözüm stillerinin evlilik uyumuna etkisi ile ilişkisi
The relationship of psychological wellness in married individuals and the effect of conflict resolution styles on marriage harmony
- Tez No: 930591
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM KARAAZİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmadaki amaç, evli bireylerde psikolojik iyi oluş, çatışma çözüm stillerinin evlilik uyumuna etkisi ile ilişkisinin olup olmadığı incelenmektedir. Bu kavramların çeşitli demografik değişkenlerle de ilişkili olabileceği düşünülmüş ve araştırmaya eklenmiştir. Bu değişkenler: cinsiyet, yaş, evlilik süresi, çocuk sahibi olma durumu vb. kavramlardır. Araştırmanın örneklemini KKTC'de ve Türkiye'de yaşayan evli bireyler oluşturmaktadır. Çalışmada 229 kadın, 169 erkek olmak üzere toplamda 398 kişi katılım sağlamıştır. Araştırmaya dahil olan kişilere araştırmacı tarafından oluşturulan, katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek için Kişisel Bilgi Formu, Evlilikte Uyum Ölçeği, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği ve Çatışma Çözüm Stilleri Ölçeği kullanılmıştır. Bu bağlamda araştırmanın temel kavramlarıyla çeşitli sosyo-demografik değişkenlerin ilişkisine bakılmış olup, bazılarında anlamlı bazılarında ise anlamlı olmayan düzeyde farklılaşma olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın sonucuna göre, Evlilik uyumunun, çatışma çözüm stillerinin alt boyutlarından olan olumsuz çatışma çözme ve boyun eğme ile negatif yönde, olumlu çatışma çözme ile pozitif yönde ilişkisi olduğu tespit edilmiştir. Psikolojik iyi oluşun alt boyutlarından olan genel duygular ve ekonomik, aile ve bireysel koşullardan duyulan memnuniyet ile de pozitif yönlü bir ilişkisi olduğu sonucu elde edilmiştir. Araştırma sonuçları ilişkili alanyazın bulgularıyla tartışılmıştır. Sonuç olarak öz anlayış, ebeveyn olmanın etkileri gibi kavramlar incelenip araştırmaya dahil edilebilir. Bunun yanında, katılımcı sayısı arttırılıp, çalışmanın yapıldığı yer sınırlı tutulabilir ve sosyodemografik değişkenlere ek maddeler eklenilerek araştırmanın genişletilmesi için olanak sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate whether there is a relationship between psychological well-being and the effect of conflict resolution styles on marital harmony in married individuals. It was thought that these concepts may also be related to various demographic variables and they were added to the research. These variables are: gender, age, duration of marriage, status of having children, etc. they are concepts. The sample of the study consists of married individuals living in the TRNC and Turkey. A total of 398 people, including 229 women and 169 men, participated in the study. In order to determine the demographic characteristics of the participants, a Personal Information Form, a Marital Adjustment Scale, a Psychological Well-Being Scale, and a Conflict Resolution Styles Scale created by the researcher were used for the people included in the study. In this context, the relationship between the basic concepts of the research and various socio-demographic variables was examined and it was determined that there was a significant level of differentiation in some of them and a non-significant level in others. According to the results of the research, it has been determined that marital harmony has a positive relationship with positive conflict resolution in a negative way with negative conflict resolution and submission, which are one of the sub-dimensions of conflict resolution styles. It has been concluded that there is also a positive relationship between general feelings, which are one of the sub-dimensions of psychological well-being, and satisfaction with economic, family, and individual conditions. The results of the research are discussed with the findings of the related literature. As a result, concepts such as self-understanding and the effects of being a parent can be examined and included in the research. In addition, the number of participants can be increased and the place where the study is conducted can be limited and additional items October be added to sociodemographic variables to provide an opportunity to expand the research.