Machine learning for webpage classification on ai integrated erasmus web application
Yapay zeka entegrasyonlu erasmus web uygulamasında web sayfası sınıflandırması için makine öğrenimi
  1. Tez No: 930599
  2. Yazar: MEHDI MAMMADLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİN NACAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez, yapay zeka entegrasyonu ile Erasmus web uygulamaları üzerinde web sayfası sınıflandırması için makine öğrenimi algoritmalarının uygulanmasını araştırmaktadır. Çalışmada, web sayfalarının“Akademik Takvimler”ve“Erasmus ile ilgili sayfalar”olmak üzere iki ana kategoriye ayrılması hedeflenmiştir. Kullanılan makine öğrenimi modelleri arasında Random Forest, Lojistik Regresyon, Destek Vektör Makineleri (SVM), K-en Yakın Komşular (KNN), Karar Ağaçları, GPT ve BERT yer almaktadır. Web sayfaları, bu modellerle eğitilip doğrulanmış bir veri seti üzerinde değerlendirilmiştir. Ek olarak, web uygulamasına en güncel sayfaları almak için web kazıma yöntemleri entegre edilmiş ve Erasmus başvurularına özgü bilgi geri alımı için Gemini AI kullanılmıştır. Modellerin performansı doğruluk, hassasiyet, geri çağırma ve F1 skoru gibi metriklerle ölçülmüş; Random Forest, BERT ve GPT modelleri en yüksek doğruluk oranlarını sağlamıştır. Bu çalışma, Erasmus web platformlarının yapay zeka odaklı çözümlerle nasıl optimize edilebileceğini göstererek, kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi ve bilgi erişimini hızlandırmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the application of machine learning algorithms for webpage classification on an AI-integrated Erasmus web application. The study aims to classify web pages into two main categories:“Academic Calendars”and“Erasmus-related pages.”The machine learning models used include Random Forest, Logistic Regression, Support Vector Machines (SVM), K-Nearest Neighbors (KNN), Decision Trees, GPT, and BERT. These models were trained and validated on a dataset annotated with the predefined categories. Additionally, web scraping methods were integrated into the web application to obtain the most up-to-date pages, and AI integration was achieved using Gemini for retrieving specific information related to Erasmus applications. The models' performance was evaluated using metrics such as accuracy, precision, recall, and F1-score, with Random Forest, BERT, and GPT showing the highest classification accuracy. This study highlights the potential of AI-driven solutions to optimize Erasmus web platforms, aiming to enhance user experience and improve information retrieval efficiency.