Diyabetes mellitus hastalarında görülen kas iskelet sistemi bulguları ve mikrovasküler komplikasyonlarla ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of musculoskeletal system findings and their relationship with microvascular complications in patients with Diabetes mellitus
- Tez No: 930600
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, İç Hastalıkları, Rheumatology, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş ve Amaç: Diyabetes mellitus yol açtığı komplikasyonlar nedeniyle büyük önem taşır. Makrovasküler ve mikrovasküler komplikasyonları sağkalımı doğrudan tehdit ettiği için erken tanınmasına, tedavisine öncelik verilir. Diyabetle beraber görülen kas iskelet bulguları da kronik komplikasyonlar olarak kabul edilir ancak daha az tanınırlar. Kas iskelet bulguları yaşam kalitesinde bozulmaya neden olmaktadır. Çalışmamızda kas iskelet bulgularının vasküler komplikasyonlar, diyabet süresi, glisemik kontrol, metabolik parametrelerle ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmamıza Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde İç hastalıkları polikliniğinde 2020-2024 tarihleri arasında DM tanısı ile takipli olan 307 hasta dahil edildi. 18 yaş altı, gebe, diyaliz programına alınan, romatolojik hastalığı, malignitesi olan hastalar çalışmaya dâhil edilmedi. Hastaların yaş, cinsiyet, diyabet süresi, VKİ, vasküler komplikasyonları kaydedildi. Kas iskelet sistemi bulguları için fizik muayene yapıldı, radyolojik görüntülemeleri incelendi. Hastalar kas iskelet tutulumu olanlar (Grup 1) ve olmayanlar (Grup 2) olarak ayrıldı. 152 hastada (%49,5) kas iskelet sistemi bulgusu vardı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Diabetes mellitus is of great importance due to its complications. Since macrovascular and microvascular complications directly threaten survival, early recognition and treatment are prioritised. Musculoskeletal system findings associated with diabetes are also considered as chronic complications but are less recognised. Musculoskeletal findings cause deterioration in quality of life. In our study, we aimed to evaluate the relationship between musculoskeletal symptoms and vascular complications, diabetes duration, glycaemic control and metabolic parameters. Material and Method: Our study included 307 patients who were followed up with a diagnosis of DM between 2020 and 2024 in the Internal Medicine outpatient clinic of Süleyman Demirel University Faculty of Medicine Hospital. Patients under 18 years of age, pregnant, on dialysis, with rheumatological diseases and malignancies were not included in the study. Age, gender, duration of diabetes, BMI, vascular complications were recorded. Physical examination was performed for musculoskeletal system findings and radiological imaging was examined. Patients were divided into those with musculoskeletal involvement (Group 1) and those without (Group 2). 152 patients (49.5%) had musculoskeletal findings.