Evre 4 Kronik Böbrek Hastalığı tanılı hastalarda Sarkopeni prevalansı ve Sarkopeni ile serum IL-6 ve miyostatin düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
The evaluation of the prevalence of Sarcopenia inpatients diagnosed with stage 4 Chronic Kidney diseaseand the relationship between Sarcopenia and serum IL-6 and myostatin levels
  1. Tez No: 930604
  2. Yazar: İREM ÜNAL BİLGİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR BAYRAM KORKMAZ, DOÇ. DR. ZEKİ SOYPAÇACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Kronik böbrek hastalığı (KBH), özellikle ileri evrelerde, kas kütlesi kaybı ve kas fonksiyon bozukluğu gibi önemli komplikasyonlarla ilişkilidir. Bu çalışmanın amacı, Evre 4 KBH tanılı hastalarda sarkopeni sıklığını tespit etmek ve kas kütlesi kaybının patofizyolojisinde rol oynayan pro-inflamatuar sitokinlerden IL-6 ve kas atrofisini düzenleyen miyostatin düzeylerini saptayarak bu biyobelirteçlerin kas kütlesi ile olan ilişkisini değerlendirmektir. Yöntem: Bu çalışma, evre 4 Kronik Böbrek Hastalığı (KBH) tanısı almış, 18 yaşından büyük yetişkin hastalar üzerinde kesitsel bir araştırma olarak planlanmıştır. Çalışmaya dahil edilecek hastalar, nefroloji polikliniğine başvuran ve glomerüler filtrasyon hızı (GFR) 15-29 mL/dak/1.73 m² aralığında olan bireyler arasından seçilmiştir. Kas kütlesi ölçümü için biyoelektrik empedans analizi (BIA) ve yardımcı olarak el kavrama kuvveti ölçümü kullanılmıştır. Veriler Avrupa Sarkopeni Çalışma Grubu (EWGSOP) verilerine göre değerlendirilmiştir. Serum IL-6 ve miyostatin düzeyleri, ELISA (Enzyme-Linked Immunosorbent Assay) yöntemi ile ölçülmüştür. Veriler IBM SPSS Statistics 26.0 (IBM Corp., Armonk, New York, ABD) istatistik paket programında değerlendirilmiştir. Tanımlayıcı istatistikler kategorik değişkenler için n, %, sürekli yapıdaki değişkenler için verilerin normallik varsayımı incelenerek Ortalama Standart Sapma ya da medyan (M), çeyrekler arası sapma (IQR) değerleri ile sunulmuştur. Sürekli yapıda değişkenlerin sarkopeni durumuna göre dağılım varsayımlarının incelenmesinde Shapiro Wilk test kullanılmıştır. Sürekli 11 değişkenlerin sarkopeni durumuna göre varyansların homojenliği Levene Testi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: 2024 yılı Haziran - Aralık aylarında İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji polikliniğinde Evre 4 kronik böbrek yetmezliği ile takipli 62 hasta (31 Kadın, 31 erkek) çalışmaya alındı. Çalışmaya alınan hastaların kronik böbrek yetmezliği etyolojisi incelendiğinde; 27 hastada diyabet mellitus, 27 hastada hipertansiyon, 4 hastada polikistik böbrek hastalığı ve 4 hastada taş ilişkili kronik böbrek yetmezliği ile takipli oldukları saptandı. Sarkopeni açısından daha önce taranmamış ve sarkopeni açısından hiç tedavi almamış olan bu hasta grubunda biyoimpedans ölçümleri sonucunda kas kütlesi indeksine göre 4 tanesinde (%6.45) sarkopeni saptanmış olup 58 tanesinde (%93.5) sarkopeni saptanmadı. Sarkopeni saptanan 20 hastanın (10 kadın, 10 erkek) ortalama yaşları 66.1 yıl (± 15.68 yıl ), ortalama Beden kitle indeksleri 23.2 kg/m2 ( ± 3.15 kg/m2) , alt ekstremite kas kütlesi 15.5 kg (± 3.87 kg ) , ortalama dört ekstremite kas kütlesi 20.4 kg (± 5.38kg ) ,ortalama el kavrama kuvvetleri 17.9 kg (± 4.96 kg ), ortalama IL-6 düzeyleri 2.1 pg/mL (± 2.73 pg/mL), ortalama Miyostatin düzeyleri 26.31 ng/mL (± 7.57 ng/mL) olarak saptandı. Sarkopeni saptanan hastalarda hem alt ekstremite kas kütlesi, hem de dört ekstremite kas kütlesi ve beden kitle indeksleri sarkopeni saptanmayan hastalara oranla anlamlı düzeyde düşük çıktı (p değerleri sırasıyla p:0.001, p:0.001, p:
Özet (Çeviri)
Aim: Chronic kidney disease (CKD), especially in advanced stages, is associated with significant complications such as loss of muscle mass and muscle dysfunction. The aim of this study is to determine the prevalence of sarcopenia in patients diagnosed with Stage 4 CKD and to assess the relationship between these biomarkers and muscle mass by measuring levels of the pro-inflammatory cytokine IL-6, which plays a role in the pathophysiology of muscle mass loss, and myostatin, which regulates muscle atrophy. Methods: This study was designed as a cross-sectional investigation involving adult patients over the age of 18 who were diagnosed with Stage 4 Chronic Kidney Disease (CKD). The patients to be included in the study were selected from individuals visiting the nephrology outpatient clinic with a glomerular filtration rate (GFR) ranging between 15-29 mL/min/1.73 m². Bioelectrical impedance analysis (BIA) was used to measure muscle mass, supplemented by hand grip strength. Data were evaluated according to the criteria of the European Working Group on Sarcopenia in Older People (EWGSOP). Serum IL-6 and myostatin levels were measured using the Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA) method. Data were analyzed using the IBM SPSS Statistics 26.0 (IBM Corp., Armonk, New York, USA) statistical software package. Descriptive statistics were presented as n and % for categorical variables, and as Mean ± Standard Deviation or median (M) and interquartile range (IQR) for continuous variables, after assessing the normality assumption. The Shapiro-Wilk test was used to examine the distribution assumptions of continuous variables according to sarcopenia status. The homogeneity of variances 13 for continuous variables based on sarcopenia status was evaluated using Levene's Test. Results: Between June and December 2024, 62 patients (31 women, 31 men) with Stage 4 chronic kidney failure followed at the Nephrology outpatient clinic of İzmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital were included in the study. Upon examining the etiology of chronic kidney failure in the enrolled patients, it was found that 27 patients had diabetes mellitus, 27 patients had hypertension, 4 patients had polycystic kidney disease, and 4 patients had stone- related chronic kidney failure. In this patient group, who had not been previously screened for sarcopenia and had never received treatment for sarcopenia, bioimpedance measurements revealed sarcopenia in 4 patients (6.45%) based on muscle mass index, while sarcopenia was not detected in 58 patients (93.5%). Among the 20 patients (10 women, 10 men) diagnosed with sarcopenia, the mean age was 66.1 years (± 15.68 years), the mean body mass index was 23.2 kg/m² (± 3.15 kg/m²), the mean lower extremity muscle mass was 15.5 kg (± 3.87 kg), the mean four-extremity muscle mass was 20.4 kg (± 5.38 kg), the mean handgrip strength was 17.9 kg (± 4.96 kg), the mean IL-6 level was 2.1 pg/mL (± 2.73 pg/mL), and the mean myostatin level was 26.31 ng/mL (± 7.57 ng/mL). In patients with sarcopenia, both lower extremity muscle mass, four-extremity muscle mass, and body mass index were significantly lower compared to patients without sarcopenia (p-values: p:0.001, p:0.001, p: