Evre 5 kronik böbrek hastalığı tanısı alan olgularda sarkopeninin preaterosklerotik belirteçlerle ilişkisi ve kardiyovasküler olay sıklığına etkisi
  1. Tez No: 704881
  2. Yazar: MEHMET AKİF BALTACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİM KUTLAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş ve Amaç: Sarkopeni, son dönem böbrek yetmezliği (SDBY) olan kişilerde yaygın olarak görülen bir komplikasyondur. Düşük kas gücü ve kas kütlesi, diyaliz hastalarında kardiyovasküler hastalık (KVH) ve mortalite için bir risk faktörüdür. Çalışmamızın amacı, diyaliz tedavisi alan olgularda sarkopeninin preaterosklerotik belirteçlerle ilişkisini, kardiyovasküler olay ve mortalite sıklığına etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, dahil edilme kriterlerine uygun 106 hasta ile yürütüldü. Kas gücü, kas kütlesi, karotis intima-media kalınlığı ve nabız dalga hızı ölçümleri için sırasıyla el dinamometresi, biyoelektrik impedans analizi (BİA) cihazı, ultrasonografi (USG) ve SphygmoCor® marka cihaz kullanıldı. Sarkopeni tanısı için EWGSOP-2 raporunda önerilen tanı algoritması kullanıldı. Düşük kas gücü için erkeklerde
Özet (Çeviri)
Background & aims: Sarcopenia is a common complication in people with end-stage renal disease. Low muscle strength and muscle mass are risk factors for cardiovascular disease and mortality in dialysis patients. The aim of our study is to investigate the relationship of sarcopenia with preatherosclerotic markers and its effect on the frequency of cardiovascular events in patients undergoing dialysis treatment. Methods: 106 patients participated in our study who provided inclusion criteria. Hand dynamometer, bioelectrical impedance analysis (BIA) device, ultrasonography and SphygmoCor® brand device were used for muscle strength, muscle mass, carotid intima media thickness and pulse wave velocity measurements, respectively. The diagnostic algorithm of suggested in the EWGSOP-2 report was used for the diagnosis of sarcopenia. Cut off point of