Romantik ilişkilerde, çatışma çözme becerisinin benliğin ayrımlaşması ve bağlanma stilleri açısından incelenmesi
Examining of conflict resolution skills in romantic relationships in terms of self differentiation and attachment styles
  1. Tez No: 930662
  2. Yazar: FEYZA ÇAKSEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YELİZ SAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Araştırmanın amacı, romantik ilişkisi olan bireylerin çatışma çözme stillerinin, benliğin ayrımlaşma düzeyi ve bağlanma stilleri ile ilişkisini incelemek; ayrıca çatışma çözme stillerinin cinsiyet, ilişki süresi ve ilişki türüne göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemektir. Araştırma, ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemini 18-26 yaş arası bireyler oluşturmaktadır. Katılımcı grubu 333 kadın ve 118 erkek olmak üzere toplam 451 kişiden oluşmaktadır. Veriler IBM SPSS 25.0 sürümü kullanılarak analiz edilmiştir. Veri toplama aracı olarak, katılımcıların demografik bilgilerine ek olarak“Çatışma Çözme Stilleri Ölçeği”,“Benliğin Ayrımlaşması Ölçeği”ve“Kişilerarası İlişkilerde Bağlanma Stilleri Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde bağımsız örneklem T testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), pearson korelasyon testi ve çoklu doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre, cinsiyete göre olumlu çatışma çözme stili ve boyun eğme alt boyutlarında anlamlı farklılıklar gözlemlenmiştir. Ancak, çatışma çözme stillerinin alt boyutlarında ilişki süresi ve ilişki türüne göre anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Ayrıca, benliğin ayrımlaşma düzeyinin ve bağlanma stillerinin, çatışma çözme stillerinin alt boyutlarını pozitif ve negatif yönde anlamlı şekilde yordadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between conflict resolution styles, self-differentiation level, and attachment styles in individuals with romantic relationships, as well as to determine whether conflict resolution styles differ according to gender, relationship duration, and relationship type. The research was conducted using a relational survey model. The sample of the study consists of individuals aged 18-26. The participant group includes a total of 451 people, comprising 333 women and 118 men. The data were analyzed using IBM SPSS 25.0 version. As a data collection tool, in addition to the demographic information of the participants, the“Conflict Resolution Styles Scale,”“Self-Differentiation Scale,”and“Attachment Styles in Interpersonal Relationships Scale”were used. Independent sample t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation test, and multiple linear regression analysis were applied in the data analysis. According to the research findings, significant differences were observed in the sub-dimensions of positive conflict resolution style and yielding based on gender. However, no significant differences were found in the sub-dimensions of conflict resolution styles based on relationship duration and relationship type. Additionally, it was determined that the level of self-differentiation and attachment styles significantly predicted the sub-dimensions of conflict resolution styles in both positive and negative directions.