Defining the roles of CerS4/Ceramide/SERPINE1 axis in immune checkpoint modulation to regulate solid tumor metastasis
CerS4/Ceramide/SERPINE1 ekseninin agresive solid tümör gelişimindeki ve immune modülasyonundaki rolünün incelenmesi
- Tez No: 930661
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH GENCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Genetik, Biology, Biotechnology, Genetics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp ve Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Günümüzde, metastatik kanserli hastalara yönelik yeni tedavi yaklaşımları geliştirilmesine rağmen, etkili bir tedavi henüz bulunamamış ve hasta ölümlerinin büyük bir kısmı bu sebepten gerçekleşmektedir. Tümör mikroçevresi, metastatik süreçle ilişkili moleküler yolakları düzenleyerek bu süreçte önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, tümör mikroçevresi ile ilişkili genlerin ve moleküler mekanizmaların anlaşılması, yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi açısından son derece önemlidir.SERPINE1, agresif solid tümör patogenezi, mikroçevresi ve metastazı ile ilişkilendirilen, kötü prognozlu kanser türleri için biomarker potansiyeli taşıyan kilit bir gendir. Grubumuzun daha önceki çalışmalarında, seramid sentaz 4 (CerS4) ile SERPINE1 arasında önemli bir korelasyon olduğu ve CerS4 knockout farelerde SERPINE1 ifadesinde artış gözlendiği bulunmuştur. Bu çalışmada, SERPINE1 ve CerS4 arasındaki ilişkinin derinlemesine incelenmesi ve lipid-tabanlı yeni bir tedavi yaklaşımının geliştirilmesi hedeflenmiştir. Verilerimiz, SERPINE1 ifadesindeki azalmanın tümör metastazını engellediğini ve bu sürecin CerS4 bağımlı olabileceğini göstermektedir. Ayrıca, SERPINE1 seviyesindeki azalma,PD-L1'in hücre yüzeyinde birikmesine yol açarak hücre içi internalizasyonunu engellemektedir. Elde edilen bu bulgular, SERPINE1/CerS4/PD-L1 ekseninin kanser metastazı ve ilaç direncinde önemli bir rol oynadığını ve SERPINE1'ın bu süreçlerdeki kilit hedef proteinlerden biri olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Despite the development of new therapeutic approaches for metastatic cancer patients, no effective treatment has yet been found, and the majority of patient deaths occur as a result of this. The tumor microenvironment (TME) plays a crucial role in regulating the molecular pathways associated with the metastatic process. Therefore, understanding the genes and molecular mechanisms associated with the TME is significant for the development of new therapies. SERPINE1 is a key gene associated with the pathogenesis, microenvironment, and metastasis of aggressive solid tumors, and it holds biomarker potential for cancer types with poor prognosis. In our previous work, a significant correlation between ceramide synthase 4 (CerS4) and SERPINE1 was observed, and an increase in SERPINE1 expression was shown in CerS4 knockout mice. In this study, the aim is to understand the relationship between SERPINE1 and CerS4 in order to develop a lipid-based novel therapeutic approach. Our data indicate that a decrease in SERPINE1 expression leads to a reduction in CerS4-dependent tumor metastasis. Additionally, reduction of SERPINE1 levels results in a decrease in PD-L1 internalization, causing it to accumulate on the cell surface. These findings demonstrate that the SERPINE1/CerS4/PD-L1 axis is one of the key targets in cancer metastasis and chemotherapy resistance.