COVİD-19 döneminde fiziksel aktivite depresyon kaygı stres ve algılanan stres düzeyinin incelenmesi
Examination of physical activity depression anxiety stress and perceived stress levels during the COVID-19 period
- Tez No: 930707
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA CİVAR YAVUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırmanın amacı bireylerin COVİD-19 döneminde fiziksel aktivite, depresyon, kaygı, stres ve algılanan stres düzeyini belirlemek ve bu parametreler arasındaki ilişkileri incelemektir. Aynı zamanda bu süreçlerde bireylerin aktif ve inaktif yaşamı tercih etme nedenleri ortaya konulmak istenmiştir. Araştırma örneklemini Türkiye'nin farklı illerinde yaşayan yaş ortalaması 22.76±3.96 yıl olan toplam 1377 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Formu, Depresyon Kaygı Stres Ölçeği-21 ve Algılanan Stres Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde Bağımsız örneklem t testi, Tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis-H testi, McNemar testi, Pearson ve Spearman sıra korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Araştırmada COVİD-19 geçiren ve geçirmeyenler fiziksel aktiviteyi yasaklar ve spor tesislerinin kapatılmasından bıraktıklarını, sağlıklı yaşam için fiziksel aktiviteyi bırakmadıklarını belirtmişlerdir. Katılımcıların fiziksel aktivite, depresyon, kaygı, stres ve algılanan stres puanlarında cinsiyete, yaşa, COVİD-19 geçirme durumuna, salgından önce ve salgın döneminde fiziksel aktivite yapma durumu ve fiziksel aktivite türüne göre istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Ayrıca fiziksel aktivite ile depresyon, kaygı, stres ve algılanan stres düzeyleri arasında negatif ilişki tespit edilmiştir. COVİD-19'un, katılımcıların fiziksel aktivite durumlarını, fiziksel aktivite türlerini ve fiziksel aktivite yapma ve yapmama nedenlerini etkilediği ve değiştirdiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca salgın döneminde fiziksel aktivitenin ruh sağlığı üzerinde olumlu bir etkisinin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the physical activity, depression, anxiety, stress, and perceived stress levels of individuals during the COVID-19 period and examine the relationships between these parameters. It also aims to reveal the reasons why individuals prefer active and inactive lifestyles in these processes. The research sample consists of a total of 1377 participants with an average age of 22.76±3.96 years living in different provinces of Turkey. The International Physical Activity Questionnaire-Short Form, Depression Anxiety Stress Scale-21, and Perceived Stress Scale were used as data collection tools in the research. Independent sample t-test, One-way analysis of variance (ANOVA), Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis-H test, McNemar test, Pearson and Spearman rank correlation coefficients were used in the analysis of data.In the study, those who had COVID-19 and those who did not have COVID-19 stated that they stopped physical activity due to bans and closure of sports facilities and that they did not stop physical activity for a healthy life. Statistically significant differences were found in the physical activity, depression, anxiety, stress, and perceived stress scores of the participants according to gender, age, COVID-19 status, physical activity before and during the epidemic, and physical activity type. In addition, a negative relationship was found between physical activity and depression, anxiety, stress, and perceived stress levels.It was concluded that COVID-19 affected and changed the participants' physical activity status, physical activity types, and reasons for doing and not doing physical activity. It also shows that physical activity has a positive effect on mental health during the epidemic period.