Türkiye'de bulunan rüzgâr enerji santrallerindeki elektrik üretiminin araştırılması ve yapay zekâda modellenmesi
Investigation of electricity generation in wind power plants in Türkiye and its modeling in artificial intelligence
- Tez No: 930828
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BEYZADE DEMİRPOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Rüzgâr enerji santralleri, çevre dostu ve sürdürülebilir enerji kaynakları arasında yer alarak elektrik üretimine önemli katkılar sağlamaktadır. Rüzgârın kinetik enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren bu santraller, enerji portföyünü çeşitlendirirken istihdam yaratmakta ve yerel ekonomilere katkıda bulunmaktadır. Teknolojik gelişmelerle birlikte maliyetler düşmekte, rüzgâr enerjisi daha rekabetçi hale gelmektedir. Hastanelerde rüzgâr enerjisi kullanımı, sürdürülebilirlik, enerji maliyetlerini azaltma ve kesintisiz hizmet sağlama açısından büyük önem taşır. Enerji kesintilerine karşı yedek kaynak sunarak hastanelerin güvenliğini artırır ve karbon ayak izini düşürerek çevresel sorumluluklarını yerine getirmelerine yardımcı olur. Savaş, pandemi ve doğal afet gibi kriz durumlarında rüzgâr enerjisi, bağımsız ve yerel bir kaynak olarak enerji güvenliğini sağlamada kritik rol oynar. Afet bölgelerinde hızlıca kurularak sağlık hizmetleri, iletişim ve barınma gibi temel ihtiyaçların karşılanmasına yardımcı olur. Ayrıca, fosil yakıtlara bağımlılığı azaltarak uzun vadeli çevresel etkileri minimize eder. Bu nedenle rüzgâr enerjisi, sürdürülebilir ve güvenilir bir enerji kaynağı olarak büyük avantajlar sunmaktadır. Yaptığımız bu çalışmada ülkemizde kurulu rüzgâr enerji santrallerine sahip illerdeki yaklaşık son on yılına ait gün gün değişen iklim koşullarını inceleyerek santrallerde ki üretilen elektrik enerjisi güçleri ve saha çalışmalarından elde edilen veriler üzerinden yapay zekâ algoritmalarını kullanıp önümüzdeki yıllarda çeşitli değişkenler göz önüne alınarak (radyasyon, nem, sıcaklık, rüzgâr) rüzgâr enerji santrallerinin üretebileceği enerji güç değerlerini tahmin edip gerçekte ortaya çıkacak enerji miktarını optimum fayda sağlayacak durumda yönlendirilmesi amaçlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Rüzgâr türbinleri, Yapay zekâ, Makine öğrenmesi, Verim, Enerji, Yenilebilir Enerji
Özet (Çeviri)
Wind power plants play a significant role in electricity generation as environmentally friendly and sustainable energy sources. These plants convert the kinetic energy of the wind into electrical energy, diversifying the energy portfolio while creating employment and contributing to local economies. With technological advancements, costs are decreasing, making wind energy more competitive. The use of wind energy in hospitals is of great importance for sustainability, reducing energy costs, and ensuring uninterrupted service. It provides a backup power source against outages, enhances the security of hospitals, and helps them fulfill their environmental responsibilities by reducing their carbon footprint. In times of crisis, such as war, pandemics, and natural disasters, wind energy plays a critical role in ensuring energy security as an independent and local source. It can be rapidly deployed in disaster areas to support essential needs such as healthcare services, communication, and shelter. Additionally, by reducing dependence on fossil fuels, it minimizes long-term environmental impacts. Therefore, wind energy offers significant advantages as a sustainable and reliable energy source. In this study, we analyzed the daily changing climate conditions over the past ten years in provinces with established wind power plants in our country. Using artificial intelligence algorithms, we aimed to predict the potential energy output of wind power plants in the coming years by considering various variables (radiation, humidity, temperature, wind). Our goal is to optimize energy production by directing the generated electricity toward maximum efficiency based on real-world conditions. KEYWORDS: Wind turbines, Artificial intelligence, Machine learning, Efficiency, Energy, Renewable energy