Türkiye'de bulunan güneş enerji santrallerindeki elektrik üretiminin araştırılması ve yapay zekâda modellenmesi
Investigation of electricity production in solar power plants in Turkey and modeling it in artificial intelligence
- Tez No: 930816
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BEYZADE DEMİRPOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Günümüzde nüfus artışı ve teknolojik gelişmelerin bir sonucu olarak enerjiye olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Artan enerji ihtiyacı insanları alternatif enerji kaynaklarına yöneltmiştir. Bu bağlamda çevre dostu güneş enerjisi günümüzde önem kazanmaktadır. Güneş enerjisi teknolojisinin gelişmesiyle birlikte; Güneş ışınları fotovoltaik paneller tarafından toplanarak elektrik enerjisine dönüştürülür. Bu sayede enerji ihtiyacımızın büyük bir kısmını çevre dostu bir şekilde karşılayabiliyoruz. Çalışmamızda Türkiye'de belirli illerin farklı günlerde değişen iklim koşullarına bağlı olarak üretilen elektrik miktarları, güneş enerjisi santrallerinden saha çalışmaları sonucunda yapılan ölçümlerden elde edilmiştir. Geleceğe ışık tutacak bir model oluşturmak ve alınan ölçümlerin doğruluğunu belirlemek amacıyla fotovoltaik panellerin üreteceği gücü sıcaklık, nem, rüzgâr ve ışınım değeri gibi parametrelere bağlı olarak tahmin etmek üzere yapay zekâ algoritması eğitildi. Bu araştırmalar sonucunda Türkiye'deki güneş enerjisi santralleri arasında sahadan alınan ölçümler ve oluşturulan modeller açısından en iyi sonuçlar Mardin ilinde elde edilmiştir. Model, Mardin ilindeki günlük verilerin %98'ine yaklaştı. Çalışmamızda iklim değişkenliğinin güneş enerjisinin faydalı ve verimli kullanımına etkisi, güneş enerjisi santrallerinde saha çalışmaları sonucunda yapılan ölçümlerin verimini etkileyen faktörler ve üretilen enerji verilerinin yapay zekâ ile modellenmesi konuları ele alınmıştır. Çalışmamızda bunların birleştirilmesi ve yorumlanması, bölgedeki güneş enerjisi santrallerinin kapasiteleri ile ilgili literatüre büyük katkı sağlayacaktır. ANAHTAR KELİMELER: Fotovoltaik panel, Yapay zekâ, Makine öğrenmesi, Verim, Enerji
Özet (Çeviri)
Today, as a result of population growth and technological developments, the need for energy is increasing day by day. The increasing need for energy has led people to alternative energy sources. In this context, environmentally friendly solar energy is gaining importance today. With the development of solar energy technology; Sun rays are collected by photovoltaic panels and converted into electrical energy. In this way, we can meet a large part of our energy needs in an environmentally friendly way. In our study, the amount of electricity produced depending on the changing climatic conditions of certain provinces in Turkey on different days was obtained from the measurements made as a result of field studies from solar power plants. In order to create a model that will shed light on the future and to determine the accuracy of the measurements taken, an artificial intelligence algorithm was trained to predict the power generated by photovoltaic panels depending on parameters such as temperature, humidity, wind and radiation value. As a result of these studies, the best results were obtained in Mardin province in terms of measurements taken from the field and the models created among the solar power plants in Turkey. The model approached 98% of the daily data in Mardin province. In our study, the effect of climate variability on the beneficial and efficient use of solar energy, factors affecting the efficiency of measurements made as a result of field studies in solar power plants and modeling of energy data produced with artificial intelligence are discussed. Combining and interpreting these in our study will make a great contribution to the literature on the capacities of solar power plants in the region. KEYWORDS: Photovoltaic panel, Artificial intelligence, Machine learning, Efficiency, Energy.