Multipl skleroz hastalarının relaps ve remisyon dönemlerinde iskemi modifiye albumin, nitrik oksit, glutamat ve srage serum düzeylerinin hastalığın patogenezi ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between ischemia-modified albumin, nitric oxide, glutamate and srage serum levels and the pathogenesis of the disease in relapse and remission periods of multiple sclerosis patients
  1. Tez No: 930912
  2. Yazar: GİZEM TÜRKER YILDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF İŞBİLEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Multipl Skleroz (MS) patogenezinde, son yıllarda inflamasyonun yanı sıra oksidatif stresin de önemli bir rol oynadığı gösterilmiştir. Bu çalışmada Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji polikliniğinde Relapsing Remitting Multipl Skleroz (RRMS) tanısı almış hastalarda oksidatif stresin hastalık oluşumundaki rolünü araştırmak amaçlanmıştır. Çalışma prospektif olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 2017 revize McDonald kriterlerine göre RRMS tanısı almış 77 hasta ve 33 sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. Relaps grubundaki 44 hastadan metilprednizolon tedavisi öncesi ve sonrası serum örnekleri alınmış, remisyon grubunda son bir yıl içinde atak geçirmemiş 33 hasta yer almıştır. Çalışmada oksidatif stres biyobelirteçleri olan sRAGE, nitrik oksit (NO), iskemik modifiye albümin (IMA) ve glutamatın serum seviyeleri Enzime bağlı immünosorbent assay (ELISA) yöntemiyle incelenmiştir. Olguların yaş, cinsiyet, engellilik durumu, hastalık süresi ve hastalık modifiye edici ajan kullanımı kaydedilmiş, veriler SPSS 22.0 programı ile analiz edilmiştir. Çalışmamızın bulguları, sRAGE ve glutamatın hastalık sürecini tam olarak yansıtan biyobelirteçler olarak kullanımında bazı kısıtlılıklar olduğunu göstermektedir. Buna karşın, elde edilen bulgular doğrultusunda, NO'nun MS'te biyobelirteç olarak değerlendirilebileceği düşünülmektedir. IMA'nın MS ile ilişkili belirgin bir değişiklik göstermemesi, bu belirtecin klinik kullanım açısından anlamlı olmadığını desteklemektedir. Sonuç olarak, NO'nun MS hastalarında önemli bir biyobelirteç olduğu ve metilprednizolon tedavisinin bu belirteç üzerindeki etkisinin klinik açıdan anlamlı olduğu görülmüştür. Ancak, sRAGE ve glutamatın biyobelirteç olarak kullanımına yönelik kısıtlılıklar bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Multiple sclerosis (MS) pathogenesis has been shown to involve not only inflammation but also oxidative stress in recent years. This study aims to investigate the role of oxidative stress in disease development in patients diagnosed with Relapsing-Remitting Multiple Sclerosis (RRMS) at the Neurology outpatient clinic of Gaziantep University Faculty of Medicine. The study was conducted prospectively. A total of 77 patients diagnosed with RRMS according to the revised 2017 McDonald criteria and 33 healthy volunteers were included. Serum samples were collected before and after methylprednisolone treatment from 44 patients in the relapse group, while the remission group consisted of 33 patients who had not experienced an attack in the past year. The serum levels of oxidative stress biomarkers, including sRAGE, nitric oxide (NO), ischemia-modified albumin (IMA), and glutamate, were analyzed using the Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA) method. Patient data, including age, gender, disability status, disease duration, and the use of disease-modifying agents, were recorded and analyzed using the SPSS 22.0 program. Our findings suggest that sRAGE and glutamate have certain limitations as biomarkers that fully reflect the disease process. However, based on the obtained results, NO may be considered a biomarker in MS. The fact that IMA did not show a significant change related to MS supports that this biomarker is not clinically meaningful. In conclusion, NO has been identified as an important biomarker in MS patients, and the effect of methylprednisolone treatment on this biomarker has been found to be clinically significant. However, there are limitations regarding the use of sRAGE and glutamate as biomarkers.