Eritrosit süspansiyonu replasmanlarının hasta kan yönetimine uygunluğunun değerlendirilmesi
Evaluation of the appropriateness of red blood cell suspension replacements in patient blood management
- Tez No: 930911
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN ANDIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
“Hasta Kan Yönetimi (HKY)”multidisipliner, kanıta dayalı, hasta için en uygun tedaviyi sağlamayı amaçlayan, hastanın kendi kanının optimizasyonu sağlanarak kabul edilebilir düzeyde anemi riski ile birlikte, kan ve kan bileşenlerinin transfüzyonunu azaltmayı amaçlayan bir tedavi modelidir. Çalışmamızdaki amaç, bir üniversite hastanesinde yapılan eritrosit süspansiyonu (ES) transfüzyonlarının HKY ilkeleri bakış açısı ile değerlendirilmesidir. Bu çalışmaya Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Hastanesi'nde 1 Mart 2023 ile 1 Mayıs 2023 tarihleri arasında çeşitli nedenlerle servislere yatışı yapılan veya poliklinikte takip edilen ve ES transfüzyonu yapılan 18 yaş ve üzeri 1000 hasta dahil edildi. 1000 hastaya toplamda 1217 ünite ES transfüzyonu yapıldığı gözlendi. En fazla transfüzyon yapılan hastanın %18,5 oranla hematoloji bölümünde, ikinci sırada %15,1 oranla medikal onkoloji bölümünde olduğu tespit edildi. Çalışmamızda en çok hemoglobin düşüklüğü endikasyonu ile ES transfüzyonu yapıldığı gözlendi. Bu hastaların transfüzyon öncesi ortalama hemoglobin değeri 7,647 ± 1,1067 g/dL olarak saptandı. Postoperatif majör ameliyat sonrası transfüzyon yapılan hastaların ikinci sırada en sık ES transfüzyon endikasyonunu oluşturduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
“Patient Blood Management (PBM)”is a multidisciplinary, evidence-based treatment model aimed at providing the most appropriate care for the patient by optimizing the patient's own blood, thereby reducing the need for blood and blood component transfusions while managing an acceptable level of anemia risk. The aim of our study is to evaluate red blood cell (RBC) transfusions performed in a university hospital from the perspective of PBM principles. This study included 1000 patients aged 18 and over who were hospitalized or followed up in outpatient clinics for various reasons and received RBC transfusions between March 1, 2023, and May 1, 2023, at Eskişehir Osmangazi University Hospital. It was observed that a total of 1217 units of RBC transfusions were administered to these 1000 patients. The highest rate of transfusions was in the hematology department at 18.5%, followed by the medical oncology department at 15.1%. In our study, it was noted that the most common indication for RBC transfusions was low hemoglobin levels. The mean hemoglobin level of these patients before transfusion was found to be 7.647 ± 1.1067 g/dL. It was observed that the second most common indication for RBC transfusion was in patients who underwent major postoperative surgeries.