Kasa ödeme sistemlerinde dijitalleşmeye geçişin perakende satış fişi kullanımının azaltılmasına etkileri
The effects of the transition to digitalisation in cash payment systems on reducing the use of retail sales receipts
- Tez No: 930929
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞILAY BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Dünya kâğıt tüketimi son yıllarda üç kattan fazla artmıştır. Artan kâğıt kullanımı ciddi sosyal ve ekonomik zorluklar doğurmaktadır. Bir yandan kâğıt kullanımı ve kontrolsüz israfı kontrol edilemezken, diğer yandan kâğıt tüketimi iklim değişikliği krizine önemli bir katkı sağlamaktadır. Dijitalleşme ile perakende satış fişleri artık kâğıt yerine dijital ortamlarda oluşturulmaktadır. Bu sayede, kâğıt israfı önlenmekte ve çevre dostu bir yaklaşım sergilenmektedir. Ayrıca, dijital fişlerin saklanması ve arşivlenmesi daha kolay ve pratik olmaktadır. Fiziksel fişlerin kaybolma riski ortadan kalkmakta ve gerektiğinde kolayca erişilebilmektedir. Bu tezde, makbuzların günümüzde sahip olduğu çevre ve sağlık sorunlarını detaylarıyla ele alınmış ve sürdürülebilirlikle ilgili teorileri kullanarak daha iyi, daha çevre dostu, mevcut bir çözüm olan dijital makbuz önerilmiştir. Ayrıca, görev için uygun bir çözümü keşfetmek ve tanımlamak için nicel bir çalışma kullanılmıştır. Dijital fişlerin kullanımı, aynı zamanda perakende işletmelerine maliyet tasarrufu sağlamaktadır. Kâğıt, mürekkep, kartuş ve yazıcı gibi malzemelerin kullanımı azalmakta ve bu sayede maliyetler düşmektedir. Ayrıca, dijital fişlerin oluşturulması ve paylaşılması daha hızlı ve kolay olduğu için işletmelerin zaman tasarrufu da sağlanmaktadır. Bu nedenle, perakende sektöründe dijitalleşme ve dijital fiş kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Bu alanda yapılacak değişikliğin etkisi, şube sayısı ile çarpıldığında büyük maliyet düşüşü veya tasarruf sağlamaktadır. Migros bünyesinde bölge depo çıkış kayıtlarından ve aylık müşteri sayıları üzerinden Data Warehouse dan alınacak gerçek veriler analiz edilerek metre ve kilogram cinsinden yıllık kâğıt tüketimi hesaplanmıştır. Elde edilen bilgiler doğrultusunda, bu çalışma perakendede kâğıt hamurundan üretilen satış fişlerinin yerini alacak elektronik bir yöntem önermektedir. Perakende Satış fişinin dijitalleşmesi ile elde edilecek faydanın daha net bir şekilde anlaşılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
World paper consumption has more than tripled in recent years. Increasing paper use poses serious social and economic challenges. On the one hand, paper use and uncontrolled wastage cannot be controlled, while on the other hand, paper consumption makes a significant contribution to the climate change crisis. With digitalization, retail sales receipts are now created on digital media instead of paper. In this way, paper waste is prevented and an environmentally friendly approach is taken. In addition, digital receipts are easier and more practical to store and archive. The risk of loss of physical receipts is eliminated and can be easily accessed when necessary. In this thesis, the environmental and health problems of receipts today are discussed in detail and a better, more environmentally friendly, available solution, the digital receipt, is proposed using theories related to sustainability. Furthermore, a quantitative study was used to explore and identify a suitable solution for the task. The use of digital receipts also provides cost savings to retail businesses. The use of materials such as paper, ink, cartridges and printers is reduced, thus reducing costs. In addition, since the creation and sharing of digital receipts is faster and easier, businesses also save time. Therefore, digitalization and the use of digital receipts are becoming increasingly widespread in the retail sector. The impact of the change to be made in this area, when multiplied by the number of branches, provides a significant cost reduction or saving. Annual paper consumption in meters and kilograms was calculated by analyzing the real data to be obtained from the Data Warehouse over the regional warehouse exit records and monthly customer numbers within Migros. In line with the information obtained, this study proposes an electronic method to replace pulp paper sales receipts in retail. It is aimed to have a clearer understanding of the benefits to be obtained with the digitalization of the retail sales receipt.