The role of architecture in promoting well-being in the workplace: A plug-in for wellness frameworks
Çalışma ortamlarında sağlık tasarımını desteklemede mimarlığın rolü: Bir sağlık tasarımı çerçeve eklentisi
- Tez No: 930941
- Danışmanlar: Assist. Prof. PINAR SUNAR BÜKÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bir iş yerinin tasarımı, çalışanların sağlığını önemli ölçüde etkileyebilir. Bu tez, kurumsal çalışma alanı tasarımına sağlık tasarımı ilkelerinin entegrasyonunu inceleyerek, sağlıklı oluş halini teşvik eden bütünsel bir çalışma ortamı yaratmayı amaçlamaktadır. Çalışma, sağlıklıklı oluş halini ve yapılaşmış çevreyi tanımlar ve iş yeri tasarımının çalışanların sağlığı üzerindeki tarihsel etkisini inceler. Mevcut sağlık tasarımı çerçeveleri ve stratejileri, karşılaştırmalı olarak gözden geçirilir ve literatürden çıkarımlara dayalı olarak mevcut çerçeveye yeni bir eklenti önerilir. Bu eklenti, sağlık tasarımındaki bileşenlerle birlikte mekansal düzen ve çalışma alanı sahipliği gibi mimari unsurları içermektedir. Eklentinin değerlendirilmesi için bir pilot vaka çalışması sunulmuş ve uygulanabilirliği tartışılmıştır. Tez, iş yerindeki çalışan perspektifini sağlık üzerine entegre eden bütünsel bir iş yeri tasarımı yaklaşımının, mevcut literatürle etkili ve tamamlayıcı olduğunu sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
The design of a workplace can significantly impact the wellness of employees. This thesis explores the integration of wellness design principles into corporate workplace design to create a holistic work environment that promotes well-being. The study first defines wellness and the built environment and explores the history and impact of workplace design on employee well-being. Existing frameworks for wellness design in architecture are then reviewed under a comparative study, and a new plug-in framework for wellness design is proposed based on the deduction of the literature and comparative study. This plug-in framework includes architectural aspects consisting of spatial layout and workspace ownership and their components within wellness design. A pilot case study is illustrated for evaluating the plug-in framework and its implementation is discussed. The study concludes that a holistic workplace design approach that integrates employee perspective on well-being within the workplace is effective and complementary to the existing literature.