Dönüşümcü liderlik ve motivasyon ilişkisi: Eğitim kurumlarında bir araştırma
The relationship between transformational leadership and motivation: A study in educational institutions
  1. Tez No: 930942
  2. Yazar: NESLİHAN GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE NECLA KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmada, dönüşümcü liderlik ve motivasyon arasındaki ilişkinin çeşitli değişkenler (cinsiyet, yaş, eğitim durumu, mesleki kıdem, okulda çalışma süresi, müdürle çalışma süresi, branş, çalışılan kademe) açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini 2024-2025 eğitim öğretim yılında İstanbul'daki eğitim kurumlarında görevli ilkokul, ortaokul ve lise öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise 2024-2025 eğitim öğretim yılında üç farklı kademede kolayda örneklem yöntemi ile seçilen ve veri toplama araçlarını gönüllü olarak cevaplayan 320 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veriler öğretmenlere uygulanan“Kişisel Bilgi Formu”,“Motivasyon Ölçeği (MTÖ)”ve“Dönüşümcü Liderlik Ölçeği (DLÖ)”ile toplanmıştır. Ayrıca verilerin analizi için Normallik dağılım testi, Korelasyon, Regresyon, Tek Yönlü Varyans, Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) geçerlik, Cronbach Alpha güvenirlik, Faktör Analizleri, Anova ve t testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the relationship between transformational leadership and motivation in terms of various variables (gender, age, educational status, professional seniority, time working at school, time working with the principal, branch, working level). The population of the research consists of primary school, secondary school and high school teachers working in educational institutions in Istanbul in the 2024-2025 academic year. The sample of the research consists of 320 teachers who were selected by convenience sampling method at three different levels in the 2024-2025 academic year and answered the data collection tools voluntarily. In the study, data were collected using the“Personal Information Form”,“Motivation Scale (MTÖ)”and“Transformational Leadership Scale (TBL)”applied to teachers. Additionally, Normality distribution test, Correlation, Regression, One-Way Variance, Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) validity, Cronbach Alpha reliability, Factor Analyzes, ANOVA and t tests were used to analyze the data.