Dejeneratif menisküs yırtığı bulunan bireylerde fizyoterapist eşliğinde yapılan nöromüsküler egzersiz programının etkinliğinin incelenmesi
The investigation of the effectiveness of a neuromuscular exercise program in individuals with degenerative meniscus tear in the presence of a physiotherapist
  1. Tez No: 930944
  2. Yazar: ZEYNEP BİLGE AKSU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAZAL GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Dejeneratif menisküs yırtıkları, diz ekleminde ağrı ve fonksiyonel kısıtlılıklara yol açarak bireylerin günlük yaşam aktivitelerini olumsuz etkileyen yaygın bir sorundur. Bu çalışmada, dejeneratif menisküs yırtığı olan bireylerde fizyoterapist eşliğinde uygulanan nöromüsküler egzersiz programının etkinliği değerlendirildi. Çalışmaya 20-65 yaş aralığında 50 hasta dahil edildi. Katılımcılar iki gruba ayrıldı. İlk grup, fizyoterapist eşliğinde haftada üç kez nöromüsküler egzersiz programına katıldı; ikinci grup ise evde uygulayacakları bir egzersiz programını aldı. Her iki gruba da 6 hafta boyunca konservatif tedavi uygulandı. Tedavi öncesi ve sonrası Tegner Aktivite Düzeyi Ölçeği, KOOS-PS, WOMET, VAS, Tek Ayak Üzerinde Durma Testi, Yıldız Denge Testi ve My Jump Lab 3 gibi değerlendirme araçları kullanıldı. Sonuçlar, her iki grupta da birçok ölçütte anlamlı iyileşme olduğunu gösterdi. Ancak, WOMET Genel Hesaplama, Ağrı Gece ve KOOS-PS gibi parametrelerde grup 1'deki iyileşme, grup 2'ye kıyasla istatistiksel olarak daha belirgin bulundu (p < 0,001). Özellikle WOMET Genel Hesaplama sonuçları dikkat çekiciydi. Bu bulgular, nöromüsküler egzersizlerin dejeneratif menisküs yırtığı rehabilitasyonundaki önemini ve fizyoterapist desteğinin tedavi sürecine olumlu katkısını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Degenerative meniscal tears are a common issue causing pain and functional limitations in the knee joint, significantly impacting daily activities. This study aimed to evaluate the effectiveness of a neuromuscular exercise program in individuals with degenerative meniscal tears. Fifty patients aged 20–65 years were included and randomly divided into two groups. The first group participated in neuromuscular exercise therapy guided by a physiotherapist, while the second group followed a home exercise program demonstrated once. Neuromuscular exercises and conservative treatments were administered three times a week to the physiotherapist-guided group. The home exercise group received only conservative treatment, also three times weekly. The treatment period lasted six weeks, consisting of 18 sessions. Assessment tools included the Tegner Activity Level Scale, KOOS-PS, WOMET scale, VAS, Standing on One Leg Test, Star Balance Test, and My Jump Lab 3 Application. Measurements were taken before and after the intervention for each participant. The results showed significant improvements in both groups across most evaluations and tests. Statistically significant differences were noted in parameters such as WOMET General Calculation, Pain at Night, and KOOS-PS Symptoms. WOMET General Calculation results were especially notable, with a p-value of 0.000, indicating a highly significant difference. However, the physiotherapist-guided group exhibited greater improvements compared to the home exercise group. These findings highlight the critical role of neuromuscular exercises and emphasize the value of physiotherapist support in the rehabilitation of degenerative meniscal tears.