Additive manufacturing of green synthesized nanoparticles for biological and electrochemical applications
Biyolojik ve elektrokimyasal uygulamalar için yeşil sentezlenen nanopartiküllerin katmanlı üretimi
  1. Tez No: 930943
  2. Yazar: SERRA ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN KOÇ, PROF. DR. CENGİZ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Yeşil sentez; geleneksel fiziksel ve kimyasal nanopartikül üretim yöntemlerine kıyasla sürdürülebilirliği, maliyet etkinliği ve çevre dostu olması nedeniyle son yıllarda oldukça yaygınlaşmıştır. Önceki çalışmalar bitki özlerinden üretilen nanopartiküllerin antibakteriyel ve antitoksik özelliklerine odaklanmış, ancak kontrollü malzeme üretimi yoluyla biyolojik ve elektrokimyasal uygulamalara entegrasyonu araştırılmamıştır. Bu nedenle, bu tez çalışması yeşil sentez ve eklemeli imalat gibi iki sürdürülebilir yöntemle belirtilen uygulamalar için kontrollü nanopartiküller ve malzemeler üretmeyi amaçlamıştır. İlk olarak; atık brokoli özütüyle yeşil sentez yöntemi kullanılarak gümüş, altın, titanyum dioksit, çinko oksit ve demir oksit nanopartiküllerinin üretimi ve karakterizasyonları geliştirilmiştir. İkinci olarak; fototermal terapi için N-izopropilakrilamid, polietilen glikol, altın nanoçiçekler, polidopamin ve rose bengal foto-başlatıcılarından yapılan kirigami meta-yapılı hidrojellerin hipertermi uygulaması, bir mikro-stereolitografi üç boyutlu (3B) yazıcı kullanılarak gösterilmiş ve beş farklı bileşime sahip hidrojellerin fizikokimyasal, termal, morfolojik ve biyolojik davranışları incelenmiştir. Son olarak; polivinil alkol/potasyum hidroksit elektrolit ve bir pamuklu kumaş alt tabaka kullanılarak çinko oksit nanopartiküllerinden ve kalsine edilmiş atık brokoliden elde edilen sürdürülebilir elektrot, ekstrüzyon tabanlı bir 3B yazıcı ile simetrik, esnek, yarı katı hal mikro süperkapasitöre dönüştürülmüştür. Bu tezde, iki farklı eklemeli imalat yöntemleri kullanılarak yeşil sentezle üretilen nanopartiküllerin yalnızca biyolojik değil aynı zamanda termal ve elektriksel uygulamalar için de geleneksel yöntemlere kıyasla daha çevre dostu ve sürdürülebilir sonuçlar sağlayabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Green synthesis has become quite widespread in recent years due to its sustainability, cost-effectiveness, and environmental friendliness compared to traditional physical and chemical production methods. Previous studies have focused on the antibacterial and antitoxic properties of nanoparticles produced from plant extracts, but their integration into biological and electrochemical applications through controlled material manufacturing has never been investigated. For this reason, this thesis study aimed to produce controlled nanoparticles and materials for specific applications using two sustainable methods like green synthesis and additive manufacturing. First, silver, gold, titanium dioxide, zinc oxide, and iron oxide nanoparticles were produced from waste broccoli extracts using the green synthesis method. Secondly, the hyperthermia application of kirigami meta-structured hydrogels additively manufactured from N-isopropylacrylamide, polyethylene glycol, gold nanoflowers, polydopamine, and rose bengal photo-initiators using a micro-stereolithography process for photothermal therapy. The developed structures were demonstrated, and the physicochemical, thermal, morphological, and biological behaviors of hydrogels were examined. Lastly, a sustainable, flexible, quasi-solid-state micro-supercapacitor was developed using a direct ink-writing process. The conductive ink was made from zinc oxide nanoparticles and calcined broccoli waste, with polyvinyl alcohol/potassium hydroxide serving as the electrolyte. In this thesis, it has been shown that nanoparticles produced by green synthesis using two different additive manufacturing processes can provide environmentally friendly and sustainable results not only for biological but also thermal and electrical applications, compared to traditional methods.