Optimal selection and placement of military defense systems
Askeri savunma sistemlerinin optimum seçimi ve yerleştirilmesi
- Tez No: 930951
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÇATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Sorun, üç farklı hükümetin, siyasi varlığın bulunduğu bir bölgede faaliyet gösteren çeşitli terör örgütlerine dayanmaktadır. Sınırın farklı taraflarında farklı varlıklar hüküm sürdüğü için teröristlerin nasıl ortadan kaldırılacağı konusunda fikir birliği yoktur. Bölgede tehditler küçük gruplardır, gerilla taktiklerini, doğrudan saldırıları, haraç toplama yöntemlerini kullanabilirler. Tehditler hareketlidir ve pusu, sabotaj, vur-kaç yapmayı tercih ederler. İşbirliğinin zorluğu, bu tür bölgelerde örgütler için bol miktarda alan yaratır. Terörist örgütler, sınıra daha yakın bölgelerdeki teknolojik ve fiziksel boşluklardan faydalanır. Bu nedenle askeri örgütler, silah sistemlerini desteklemek için gözetleme sistemlerini değerlendirirler. Durum, sahada toplanan veriler kullanılarak MaxiSum modeli olarak matematiksel ifade edilmiştir. Amaç, gözetleme ve silah sistemlerinin kullanılmasından elde edilen faydayı en üst düzeye çıkarmaktır. Bölgenin coğrafi özellikleri modele gömülüdür. Model, yeni coğrafi ve jeopolitik özelliklerin kolayca dahil edilebileceği şekilde oluşturulmuştur. Askeri tedarik kararları stratejik düzeydeki kararlardır ve genel olarak yılda bir kez verilir. Modelin performansı, mekânsal durumun gereksinimlerine göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The problem is based on a variety of terrorist organizations acting over a region of three different governments, political entities. Due to different entities ruling on different sides of the border, there is no consensus on how to eliminate terrorists. In the region, threats are small groups, they may use guerrilla tactics, direct attacks, tribute collections. The threats are mobile, and they prefer ambushes, sabotage, hit and run. The hardness of cooperation creates an abundance of space for organizations in such regions. Terrorist organizations benefit from technological and physical emptiness in regions closer to the border. That is why military organizations consider surveillance systems to support their weapon systems. The case is modeled using data collected on the ground as a MaxiSum model. The objective is to maximize the benefit of using surveillance and weapon systems. The geographical properties of the region are embedded. Model is constructed in such a way that geographical and geopolitical changes can be easily incorporated. Military procurement decisions are strategic level decisions and are made once a year on a general basis. Performance of the model is evaluated based on the requirements of the special case.