Ahmed b. el-Halîl el-Hôyî'nin Yenâbî'u'l-'Ulûm isimli eseri: Tahkikli neşir ve inceleme (Edeb bölümü)
Edition critique and analysis of Yenâbî'u'l-'Ulûm written by Ahmed b. el-Halîl el-Hôyî (Division of literature)
- Tez No: 931013
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HIZIR YAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu çalışmada hicrî VI. yüzyılın sonu VII. yüzyılın başlarında Azerbaycan bölgesinde bulunan Hôy şehrinde dünyaya gözlerini açmış Şemsüddîn Ebu'l-Abbâs Ahmed b. el-Halîl b. Saâde b. Ca'fer b. Îsâ eş-Şâfi'î el-Hôyî ed-Dımeşkî'nin Yenâbî'u'l-'Ulûm (Ekālîmu't-teâlîm) isimli ansiklopedik mahiyette yazılmış olan eseri üzerine bir tahkik ve tahlil yapılmıştır. Çalışma giriş, üç bölüm ve sonuç kısımlarından oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, önemi, amacı ve eser üzerinde yapılan çalışmalardan bahsedilmektedir. Birinci bölümde müellifin hayatı ve ilmî şahsiyeti hakkında kısaca bilgi verilmektedir. Çalışmanın ikinci bölümünde Yenâbî'u'l-'Ulûm'un nüshaları ve tahkikte izlenen yöntem anlatılmaktadır. Eserin tahkiki, genel olarak İSAM'ın Tahkikli Neşir kılavuzunda belirtilen ilkelere uygun olarak yapılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise eserin muhteva tanıtımı yapılmıştır. Sonuç bölümünde ise eserle ilgili tespit ve değerlendirme yer almaktadır. Eserin tahkikli hali kaynakçadan sonra gelmektedir.
Özet (Çeviri)
In our thesis, we examined and evaluated the encyclopedic work titled“Yenâbî'u'l-'Ulûm (Ekālîmu't-teâlîm)”written by Ahmed b. Khalil el-Hôyî (d. 637/1239-40), who lived at the end of the 6th century of the Hijri and the beginning of the 7th century of the Hijri and produced various Works. This thesis consists of an introduction, three chapters and a conclusion. In the introduction, the subject, importance, purpose and studies on the work were explained. In the first chapter, brief information about the author's life and scientific personality was given. In the second part, the copies of“Yenâbî'u'l-'Ulûm (Ekālîmu't-teâlîm)”and the method followed in its investigation were explained. The review of the work was based on the copy that was closest to the author's copy and compared with other copies and in general, was done according to the ISAM review rules. In the third part of the study, the content of the work was introduced. In the conclusion part, there are findings and evaluations about the work. The review version of the work comes after the bibliography.