Türk Ticaret Kanunu kapsamında anonim şirketlerde önemli miktarda şirket varlığının toptan satışı ve satışa ilişkin özel durumlar
Wholesale of significant company assets in joint-stock companies and special circumstances regarding the sale within the scope of the Turkish Commercial Code
- Tez No: 931125
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA SEMERCİ VURALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Tezde 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu kapsamında anonim şirketlerde önemli miktarda şirket varlığının toptan satışı ve satışa ilişkin özel durumlar incelenmiştir. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Türk Ticaret Kanunu kapsamında anonim şirketlerde önemli miktarda şirket varlığının toptan satışının düzenlenmesine genel bakış çerçevesinde düzenlemenin kapsamı ve uygulama alanı, düzenlemenin amacı ve Türk Hukukunda düzenlemenin tarihçesi incelenmiştir. İkinci bölümde önemli miktarda şirket varlığının toptan satışı kavramı ve uygulama alanı ele alınmıştır. Üçüncü ve son bölümde önemli miktarda şirket varlığının toptan satış işleminin gerçekleştirilmesi, hüküm ve sonuçları ile bazı özel durumlar incelenmiştir. Tezde benimsenen yönteme göre, sadece Türk Hukukundaki düzenlemelerden yararlanılmıştır. Konuyla ilişkin yargı kararları taranarak, ilgili olduğu kadar kısmı teze eklenmiştir. Gerekli görülen bölümlerde olması gereken hukuk bakımından tespitler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis examines the wholesale of significant company assets in joint-stock companies and the special circumstances related to such sales within the scope of the Turkish Commercial Code No. 6102. The thesis is structured into three chapters. The first chapter provides a general overview of the regulation of the wholesale of significant company assets in joint-stock companies under the Turkish Commercial Code. It examines the scope and application of the regulation, its objectives, and the historical development of the regulation within Turkish Law. The second chapter addresses the concept of the wholesale of significant company assets and its application area. The third and final chapter focuses on the execution of wholesale transactions involving significant company assets, their legal provisions, consequences, and certain special circumstances. The methodology adopted in the thesis relies exclusively on regulations within Turkish Law. Judicial decisions relevant to the subject have been reviewed, and the pertinent parts have been included in the thesis. In sections deemed necessary, determinations have been made concerning the ideal legal framework.