Richard Albert'in anayasal parçalanma teorisi
Constitutional dismemberment theory of Richard Albert
  1. Tez No: 931126
  2. Yazar: BETÜL EKİCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Anayasaların özünün muhafaza edilmesi ve temel yapısının korunması, Richard Albert tarafından elzem görülmüş ve anayasal sürekliliğin sağlanabilmesi için anayasal parçalanma teorisi geliştirilmiştir. Prosedürel olarak anayasa değişikliği kurallarına uygun şekilde gerçekleşmesine rağmen; anayasaların temelini parçalayarak anayasalarda köklü dönüşümlere yol açan değişiklikler, Albert tarafından anayasa değişikliği değil“anayasal parçalanma”olarak tanımlanmıştır. Anayasa değişikliklerinin yalnızca metinsel düzenlemelerden ibaret olmadığını, anayasal yapıyı zedeleyebilecek ve anayasanın özünü bozabilecek kadar derin etkiler yaratabileceğini vurgulayan bu teori, anayasa değişikliklerinin sınırlarının belirlenmesi açısından önemli bir çerçeve sunmaktadır. Tez çalışmasının ilk bölümünde, kurucu iktidar ve anayasa değişikliği kavramlarına değinilmiş; ardından ikinci bölümde anayasal parçalanma teorisi ayrıntılı şekilde ele alınmıştır. Farklı ülkelerden anayasal parçalanma örnekleri incelenmiş ve literatürde teoriye getirilen eleştiriler değerlendirilmiştir. Ayrıca, Türk Anayasa Hukukundan çeşitli anayasa değişiklikleri incelenerek, teorinin Türk hukuku açısından uygulanabilirliği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The preservation of the essence and basic structure of constitutions was considered essential by Richard Albert and the theory of constitutional dismemberment was developed to ensure constitutional continuity. Even when a constitutional amendment formally complies with amendment procedures, if it dismantles the constitution's basic structure and results in an extraordinary transformation, Albert classifies it not as a constitutional amendment but as a constitutional dismemberment. This theory underscores that constitutional amendments are not merely textual modifications; rather, they can have profound effects that may undermine the constitutional framework and alter its very essence. By doing so, it provides a critical framework for defining the limits of constitutional amendments. In the first chapter of this thesis, the concepts of constituent power and constitutional amendment are introduced, followed by a detailed discussion of the theory of constitutional dismemberment in the second chapter. Examples of constitutional dismemberment from different countries are examined and critiques of the theory within the literature are assessed. Furthermore, an assessment is made of the theory's applicability to the Turkish legal system through an analysis of various constitutional amendments in Turkish Constitutional Law.