Vergi yargılamasında ödeme emrine karşı dava
Filing lawsuit against the payment order in tax litigation
  1. Tez No: 931148
  2. Yazar: SELMA NUR KARAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİ MÜNCİ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Vergi, devletlerin kamu hizmetlerini finanse etmek için en temel araçlardan biridir. Vergi tahsilatı, devlet sisteminin etkin bir şekilde işlemesi için kritik bir öneme sahiptir. Ancak, vergi mükelleflerinin haklarını korumak ve vergi ödemelerinin hukuka uygun bir çerçevede yapılmasını sağlamak amacıyla çeşitli kanunlarda vergi tahsiline yönelik hükümler ayrıntılı şekilde düzenlemiştir. Bu bağlamda, vergi daireleri tarafından mükelleflere gönderilen ödeme emirleri, vergi borçlarının tahsilini sağlamak için kullanılan en önemli araçlardan biridir. Ödeme emirlerine karşı mükelleflerin dava açma hakkı, vergi yargılamasında önemli bir yer tutar. Vergi mükellefleri, ödeme emirlerinin hukuka uygunluğunu sorgulamak ve kendi haklarını korumak amacıyla vergi mahkemelerine başvurabilirler. Bu süreç, vergi ödemeleri ile ilgili uyuşmazlıkların çözülmesinde adil ve şeffaf bir mekanizma sağlar. Bu tez, vergi yargılamasında ödeme emrine karşı dava açma sürecini incelemeyi amaçlamaktadır. İlk olarak, ödeme emrinin ne olduğunu, Türk hukukundaki yeri ve niteliğini, mükelleflerin bu emirlere karşı nasıl itiraz edebileceği ele alınacaktır. Ardından, dava açma sürecinin hukuki çerçevesi ve uygulamadaki detaylar açıklanacak, ödeme emirlerine ilişkin açılan davada ödeme emrinin hukuka uygunluğu ve mahkemelerin karar verme süreçleri, mahkemenin kararlarına ilişkin başvuru yolları değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Tax is one of the most fundamental tools for governments to finance public services. Tax collection is critical for the effective functioning of the state system. However, in order to protect the rights of taxpayers and to ensure that tax payments are made in accordance with the law, provisions for tax collection are regulated in detail in various laws. In this context, payment orders sent to taxpayers by tax offices are one of the most important tools used to ensure the collection of tax debts. Taxpayers' right to file a lawsuit against payment orders has an important place in tax proceedings. Taxpayers may apply to tax courts to question the legality of payment orders and to protect their rights. This process provides a fair and transparent mechanism for resolving disputes related to tax payments. This thesis aims to examine the process of filing a lawsuit against a payment order in tax proceedings. First, it will discuss what a payment order is, its place and nature in Turkish law, and how taxpayers can object to these orders. Subsequently, the legal framework of the process of filing a lawsuit and the details in practice will be explained, the legality of the payment order and the decision-making processes of the courts in the lawsuit filed regarding the payment orders, and the remedies regarding the decisions of the court will be evaluated.