Gurbetçi futbolcuların Türkiye'ye adaptasyon süreçlerinin incelenmesi
The invevstigation of gurbetçi footballers' adaptation processes to Türkiye
- Tez No: 931149
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Spor, İşletme, Anthropology, Sports, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Ekonominin ve siyasetin etkisi ile yaşanan“milli”konseptine geri dönüş ışığında, futbol sektöründe de bu iki bilimde yaşanan millileşme inkar edilemez bir yaklaşım haline gelmiştir. Hal böyle iken, Türk pasaportuna sahip futbolcuların katma değer eklenerek yabancı liglere satışının yapılması, hem Türk futbolu ve futbol takımları hem de Türkiye ekonomisi için daha da önemli bir hale gelmiştir. Türkiye doğumlu futbolcuların dışında, yabancı ülke topraklarında doğmuş ve yaşayan ancak Türk kökenine ve pasaportuna sahip olan bir başka futbolcu grubu Türkiye Futbol Federasyonu'nun belirlediği yabancı kuralı ne olursa olsun Türk futbol takımları tarafından rağbet görmüştür ve yukarıda bahsedilen“millileşme”eğilimi kapsamında da rağbet görmeye devam edecektir. İşbu futbolcuların Türkiye'ye uyum süreçlerinin incelenmesi ve gerekli tespitlerin yapılabilmesi, bu grubu anlamak ve bu süreçleri daha iyi yönetebilmek adına elzemdir. Son zamanlarda UEFA'nın futbol kulüplerine enjekte edilen paraya kısıtlamalar getirmek ve rekabeti canlı tutmak adına uygulamaya koyduğu FFP, yüksek borçluluklara sahip olan Türk takımları için oyuncu grubu açısından yerelleşme ve altyapıdan görece maliyetsiz oyuncu yetiştirme ve mümkün ise performans yaparak transfer olmalarını sağlayıp gelir elde etme modeline olan ilgiyi artırdı. Bu gibi durumlarda, geçmiş zamanlrda yapıldığı gibi, Türk takımları için kalifiye eğitim almış, yerli statüsünde bulunan ve altyapı eğitimini Türkiye'de almış futbolculara göre daha çok verim alınan ve tercih edilen gurbetçi futbolcular ilgi artmıştır. Göç ve uyum kavramları üzerinden literatürde diğer bilim dalları ile harmanlanarak literatür taramasında gerekli bilgilendirmeyi oluşturmak adına bilgi verilecektir
Özet (Çeviri)
In the light of the return to the“national”concept experienced under the influence of economy and politics, the nationalization experienced in these two sciences in the football sector has become an undeniable approach. This being the case, selling football players with Turkish passports to foreign leagues by adding added value has become even more important for both Turkish football and football teams and the Turkish economy. Apart from football players born in Turkey, another group of football players who were born and live in foreign countries but have Turkish origin and passport have been in demand by Turkish football teams regardless of the foreign rule determined by the Turkish Football Federation, and are also in demand within the scope of the“nationalization”trend mentioned above. will continue. It is essential to examine the adaptation processes of these football players to Turkey and to make the necessary determinations in order to understand this group and manage these processes better. FFP implemented by UEFA in order to impose restrictions on the money injected into football clubs and keep the competition alive. In a model of localization in terms of a group of Turkish teams with high indebtedness, training relatively cost-free players from the infrastructure and, if possible, enabling them to transfer by performing and generating income. In such cases, an increased interest in expatriate football players who have received qualified training for Turkish teams, who are more productive and preferred than footballers who have local status and have received their infrastructure training in Turkey has increased. Information will be given on the concepts of migration and adaptation by blending them with other branches of science in the literature in order to create the necessary information in the literature review.