Sağlıklı yetişkinlerde dikkat eğitimi tekniğinin nörokognitif fonksiyonlar üzerine etkisi: Bir randomize kontrollü çalışma
The effects of attention training technique on neurocognitive functions in healthy adults
  1. Tez No: 931169
  2. Yazar: ZEHRA GÜLSER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ANIL GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Metakognitif terapinin bir tekniği olan Dikkat Eğitimi Tekniği'nin (DET) sağlıklı yetişkinlerde nörokognitif fonksiyonlar üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla yürütülen araştırma, randomize kontrollü olarak 24-35 yaş aralığındaki toplam 45 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. İzmir'de özel bir danışmanlık merkezinde yapılan çalışmada, katılımcılar deney (n=21) ve kontrol (n=24) gruplarına ayrılmıştır. Deney grubuna 12 dakikalık DET uygulanırken, kontrol grubuna ritmik bir müzik dinletilmiştir. Her iki grupta da ön test ve son test olarak İz Sürme Testi (İST), Stroop Testi ve Sembol Sayı Modaliteler Testi (SSMT) kullanılmış, katılımcılar 3 gün boyunca günde iki defa DET uygulamak üzere ödevlendirilmiş ve 3 gün sonra yapılan takip ölçümleriyle kısa vadeli etkiler değerlendirilmiştir. Katılımcıların yaş ortalaması 28,13±2,21 (25-33 yaş aralığında), %53,3 (n=24) kadındı. İki çalışma grubu arasında sosyodemografik değişkenler ve çalışma öncesi ölçeklerin karşılaştırılmasında istatistik olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The study, conducted to examine the effects of the Attention Training Technique (ATT), a method within metacognitive therapy, on neurocognitive functions in healthy adults, was carried out as a randomized controlled trial with a total of 45 participants aged between 24 and 35. The research took place at a private counseling center in Izmir, where participants were divided into experimental (n=21) and control (n=24) groups. The experimental group received a 12-minute ATT session, while the control group listened to rhythmic music. Both groups completed pre- and post-tests, including the Trail Making Test, the Stroop Test, and the Symbol Digit Modalities Test. Participants were also assigned to practice ATT twice daily for three days, and short-term effects were assessed through follow-up measurements conducted three days later. The participants had a mean age of 28,13±2,21 years (range: 25–33), and 53,3% (n=24) were female. No statistically significant differences were found between the two study groups in terms of sociodemographic variables and baseline scale scores prior to the study (p>0,05).