Hemşirelik öğrencilerinin profesyonel kimlik gelişimini desteklemeye yönelik Travelbee'nin İnsan İnsana İlişki Modeline dayalı eğitim programının tasarlanması
Designing an educational program based on Travelbee's Human-to-Human Relationship Model to support the professional identity development of nursing students
  1. Tez No: 931170
  2. Yazar: İNCİ İNCELEME
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SATI DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırma, hemşirelik öğrencilerinin profesyonel kimlik gelişimini desteklemeye yönelik Travelbee'nin İnsan-İnsana İlişki Modeli'ne dayalı eğitim programını tasarlamak amacıyla yürütülen bir program geliştirme çalışmasıdır. Eğitim programının geliştirilme sürecinde, Morrison, Ross ve Kemp (MRK) modelinin aşamaları takip edilmiştir. Bu doğrultuda, öncelikle nitel araştırma desenlerinden durum çalışması yöntemi kullanılarak Gazi Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi'nde 22.05.2023-02.06.2023 tarihleri arasında ihtiyaç analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi, ölçüt örnekleme yöntemiyle belirlenen 15 hemşirelik son sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Veriler, Travelbee'nin İnsan-İnsana İlişki Modeli'nin aşamalarına odaklanan yarı yapılandırılmış görüşmelerle toplanmış ve tematik analiz yöntemiyle incelenmiştir. Analiz sonucunda, öğrencilerin mesleki gelişimlerinde önem taşıyan üç ana tema tespit edilmiştir: özgüven, psikolojik dayanıklılık ve hasta merkezli bakım yetkinliği. Bu temalar doğrultusunda, altı oturumdan oluşan uygulamalı bir eğitim programı tasarlanmıştır. Program; teorik bilgi sunumları, vaka analizleri, grup tartışmaları ve uygulamalı etkinliklerle yapılandırılmış, ayrıca bilinçli farkındalık ve bilişsel davranışçı yaklaşım gibi modern öğretim yöntemleriyle desteklenmiştir. Öğrencilerin özgüvenini artırmayı, duygu düzenleme becerilerini geliştirmeyi, empati ve etkili iletişim yetkinliklerini güçlendirmeyi hedefleyen program, aynı zamanda profesyonel sınırları koruma becerilerine de katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Araştırma, hemşirelik öğrencilerinin profesyonel kimliklerini güçlendirmeye yönelik kapsamlı bir eğitim programı ortaya koymaktadır. Tasarlanan bu programın hemşirelik öğrencilerinin özgüven, psikolojik dayanıklılık ve hasta merkezli bakım yetkinliği ihtiyaçlarına katkı sağlayıp sağlamadığını değerlendiren müdahale araştırmalarının yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is a program development research conducted to design an education program based on Travelbee's Human-to-Human Relationship Model to support the professional identity development of nursing students. During the development of the education program, the stages of the Morrison, Ross, and Kemp (MRK) model were followed. Accordingly, a needs analysis was conducted using the case study method, one of the qualitative research designs, at Gazi University Faculty of Nursing between May 22, 2023, and June 2, 2023. The study sample consisted of 15 senior nursing students selected through criterion sampling. Data were collected through semi-structured interviews focusing on the stages of Travelbee's Human-to-Human Relationship Model and analyzed using thematic analysis. As a result of the analysis, three main themes essential for students' professional development were identified: self-confidence, psychological resilience, and patient-centered care competence. Based on these themes, a six-session applied education program was designed. The program was structured with theoretical knowledge presentations, case analyses, group discussions, and practical activities, supported by modern teaching methods such as mindfulness and the cognitive-behavioral approach. The program aims to enhance students' self-confidence, improve emotion regulation skills, and strengthen empathy and effective communication competencies, while also contributing to their ability to maintain professional boundaries. This study presents a comprehensive education program to reinforce the professional identity of nursing students. It is recommended that future intervention studies evaluate whether the designed program effectively addresses the self-confidence, psychological resilience, and patient-centered care competence needs of nursing students.