Öğretmenlerin ekoturizm algısı: Düzce ili örneği
Teachers' perception of ecotourism: The case of Düzce
- Tez No: 931199
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR SELMAN GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Ekoturizm Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Doğaya yönelik seyahatlerin ve çevresel koruma bilincinin artışıyla birlikte ekoturizm, 2000'li yıllardan itibaren dünya genelinde popüler hale gelmiş ve çevreye karşı sorumlu bir seyahat olarak turizm sektöründe önemli bir yer edinmiştir. Sahip olduğu doğal kaynakları ile ziyaretçilerine eşsiz deneyimler sunan Türkiye'nin ekoturizm potansiyeli oldukça yüksektir. Düzce ise dağları ve yaylaları, ulaşım ağlarına yakınlığı, doğal zenginlikleri, bitki örtüsü ile ekoturizm açısından önemli bir yerleşimdir. Turizmin sürdürülebilirliği için en önemli bileşenlerden biri eğitimdir. Eğitimin temel unsuru olan öğretmenler, öğrencilerin sürdürülebilirlik bilinci geliştirmelerine yardımcı olarak, çevreye duyarlılık ve toplumsal sorumluluk konularında farkındalık oluşturmaktadır. Bu çalışmada Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı okullarda görev yapan öğretmenlerin ekoturizm konusundaki algılarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Öğretmenlere anket formu çevrimiçi olarak uygulanmıştır ve 320 katılımcıdan anket verileri elde edilmiştir. Elde edilen veriler tanımlayıcı istatistikler ve varyans analizi (ANOVA) testi ile değerlendirilmiştir. Bununla birlikte açıklayıcı faktör analizi (AFA) ile öğretmenlerin ekoturizm algısına yönelik temel bileşenler belirlenmiştir. Çalışma sonucunda Düzce'de görev yapan öğretmenlerin ekoturizme ilişkin algıları analiz edilmiş, elde edilen bulgular doğrultusunda çeşitli öneriler sunulmuştur. Düzce'deki öğretmenlerin çoğunlukla doğa yürüyüşü, yayla turizmi, mağara turizmi, kampçılık ve rafting gibi ekoturizm faaliyetlerine katılım sağladıkları; ancak kuş gözlemi, botanik turizmi, çiftlik turizmi ve orientring gibi ekoturizm faaliyetlerine katılımlarının düşük olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the increase in nature-based travel and awareness of environmental conservation, ecotourism has gained popularity globally since the 2000s, establishing itself as a significant sector of tourism characterized by environmentally responsible travel. Türkiye, with its abundant natural resources, offers unique experiences to visitors and possesses a high potential for ecotourism. Düzce, with its mountains, plateaus, proximity to transportation networks, natural richness, and vegetation, is a noteworthy destination for ecotourism. Education is one of the most critical components for the sustainability of tourism. As fundamental elements of education, teachers play a crucial role in fostering students' awareness of sustainability, environmental sensitivity, and social responsibility. This study aims to determine the perceptions of teachers working in schools affiliated with the Düzce Provincial Directorate of National Education regarding ecotourism. The questionnaire form was applied to the teachers online and data were collected from 320 participants. The obtained data were analyzed using descriptive statistics and variance analysis (ANOVA). Additionally, exploratory factor analysis (EFA) was conducted to identify the primary components of teachers' perceptions of ecotourism. As a result of the study, the perceptions of teachers in Düzce regarding ecotourism were analyzed, and various recommendations were proposed based on the findings. It has been observed that teachers in Düzce predominantly participate in ecotourism activities such as nature hiking, highland tourism, caving, camping and rafting; however, their participation in ecotourism activities such as birdwatching, botanical tourism, farm tourism and orienteering is relatively low.