Ölçek geliştirme çalışması: Yeterince iyi annelik ölçeği
Scale development study: Good enough mothering scale
  1. Tez No: 931205
  2. Yazar: DİLRUBA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın temel amacı 0-3 yaş çocuğu olan annelerin yeterince iyi annelik algısını değerlendirebilen geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı geliştirmektir. Bu amaç doğrultusunda nicel bilimsel araştırma modellerinden genel tarama modeli kullanılmıştır. Örneklem Türkiye'de yaşayan, en az bir çocuğa sahip olan ve araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden 605 katılımcıdan oluşmaktadır. Ölçme aracının geçerliğini tespit etmek için birinci uygulama (n= 302) verileri üzerinde Açımlayıcı Faktör Analizi (AFA), ikinci uygulama (n= 303) verileri üzerinde Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) ile Yakınsama (convergent) – Ayrışma (discriminant) Geçerliği ve Ölçüt Bağıntılı Geçerlik analizi yapılmıştır. Ölçme aracının güvenirliğini incelemek için ise Cronbach's Alpha (α) Katsayısı, Eşdeğer Yarılar (split-half) Yönetimi ve Madde Toplam Test Korelasyonu ile Alt %27 - Üst %27 Bağımsız Gruplar T Testi sonuçları incelenmiştir. AFA sonucunda varyansın %47,858'ini açıklayan, 21 maddeden oluşan 4 boyutlu ölçek elde edilmiştir. DFA sonucunda elde edilen indeksler (X2=457,80, X2/df=2,51, P=0,000, NFI=0,85, RFI=0,83, CFI=0,90, GFI=0,87, AGFI=0,84, IFI=0,90, RMSEA=0,072, RMR=0,076) model ile uyumludur. Analiz sonuçları yapıya ilişkin yakınsama ayrışma ve ölçüt bağıntılı geçerliğin (r=.64) anlamlı olduğunu göstermektedir. Ölme aracının iç tutarlılık güvenirliği için hesaplanan Cronbach's Alpha (α) değeri .708 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this research is to develop a valid and reliable measurement tool capable of assessing the perception of good enough mothering among mothers with children aged 0-3 years. In line with this aim, the general screening model from quantitative scientific research models has been utilized. The sample consists of 605 participants who are residents of Turkey, have at least one child, and voluntarily agreed to participate in the research. Exploratory Factor Analysis (EFA) was conducted on the data from the first application (n= 302) to determine the validity of the measurement tool, while Confirmatory Factor Analysis (CFA) was conducted on the data from the second application (n= 303) to assess Convergent-Discriminant Validity and Criterion-Related Validity. To examine the reliability of the measurement tool, Cronbach's Alpha (α) Coefficient, Split-Half Method, and Item-Total Correlation with Independent Samples T-Test for Bottom 27% - Top 27% Independent Groups were analyzed. As a result of EFA, a 4-dimensional scale consisting of 21 items explaining 47.858% of the variance was obtained. The indices obtained from CFA (X2=457.80, X2/df=2.51, P=0.000, NFI=0.85, RFI=0.83, CFI=0.90, GFI=0.87, AGFI=0.84, IFI=0.90, RMSEA=0.072, RMR=0.076) are compatible with the model. The analysis results indicate that convergence, discrimination, and criterion-related validity (r=.64) regarding the structure are significant. The Cronbach's Alpha (α) value calculated for internal consistency reliability of the measurement tool is .708.