Yenidoğanlarda aile merkezli bakım uygulamalarının ebeveynlerin algıladıkları destek düzeyine etkisi
The effect of Family-Centered Care (FCC) practices on the level of support perceived by parents in newborns
- Tez No: 931221
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma yenidoğanlarda aile merkezli bakım uygulamalarının ebeveynlerin algıladıkları destek ve memnuniyet düzeylerine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla Denizli ilinde bir hastanenin lohusa servisinde yatan ebeveynlerle yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı ve kesitsel tipte olup çalışmaya 200 ebeveyn dahil edilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Verilerin toplanması için Aile-Bebek Tanıtım Formu, Aile Merkezli Bakım Ölçeği (AMBÖ) ve Hemşire Ebeveyn Destek Ölçeği (HEDÖ) kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel analizlerden faydalanılmıştır. Ölçeklerin toplam ve alt boyut puanlarına ilişkin değerlendirmede normal dağılıma uygunluk Shapiro Wilks testi, gruplar arası farklılıklarda Mann-Whitney U Testi, Kruskal-Wallis H Testi uygulanmıştır. Ölçeklerin toplam ve alt boyutların birbirleriyle ilişkilerinin incelenmesinde Spearman Korelasyon katsayısından faydalanılmıştır. Hemşirelerin verdiği bakım ve demografik faktörlerin ebeveynlerin algıladığı destek düzeyini yordalama durumu Çoklu Regresyon Analizi ile incelenmiştir. Katılımcıların %94,0'ü kadın, %6,0'sı erkektir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with parents hospitalized in the postpartum units of a hospital in Denizli province of Turkey in order to evaluate the effect of family-centered care (FCC) practices on parents' perceived support and satisfaction levels in newborns. The study is a descriptive and cross-sectional and contains 200 different parents as the participants. SPSS 25.0 program was used to analyze the data. Family-Infant Information Form, Family-Centered Care Scale (FCCS) and Nurse Parent Support Tool (NPST) were used to collect the data. Descriptive statistical analyses were used to evaluate the data. In the evaluation of the total and sub-dimensional scores of the scales, the Shapiro Wilks test for conformity to normal distribution, Mann-Whitney U Test and Kruskal-Wallis H Test were applied for intergroup differences. Spearman correlation coefficient was used to examine the relationship between the total and sub-dimensions of the scales. Multiple Regression Analysis was used to examine the predictive status of the care provided by nurses and demographic factors on the level of support perceived by parents. Of the participants, 94.0% were female and 6.0% were male.