Otel rezervasyon sistemlerinde oyunlaştırma: Web tabanlı bir uygulama geliştirme
Gamification in hotel reservation systems: Development of a web-based application
  1. Tez No: 931369
  2. Yazar: ABDULLAH BİRTEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Turizm, dijitalleşmenin sağladığı avantajlardan ve olumlu etkilerden kendi payına düşeni alma çabası içerisindedir. Bu noktada turizmde dijitalleşme dendiği zaman akla ilk gelenlerden biri oyunlaştırma konusuyla ilgilidir. Bu bilgiler göz önünde bulundurulduğunda turizm ve oyunlaştırma kavramlarını ilişkilendiren bir çalışma oluşturma gereği hissedilmiştir. Bu çalışmanın temel amacı, geleneksel online otel rezervasyon sistemlerini yenilikçi bir yaklaşımla ele alarak oyunlaştırma teknikleri ile interaktif bir yazılım sistemi geliştirmektir. Söz konusu sistemde, gelecekte yapay zekâ ve makine teknolojileri gibi teknolojilerin entegrasyonuyla kişiselleştirilmiş konaklama işletmesi önerilerinin sunulması hedeflenmektedir. Ayrıca çalışmada turist deneyimini zenginleştirmesi ve mevcut online otel rezervasyon sistemlerinin sıradan yapısının daha haz verici hâle dönüştürülmesi amaçlanmaktadır. Bu noktadan hareketle nitel araştırma yöntemi izlenerek bir yazılım geliştirme süreci izlenmiştir. Yazılım geliştirme süreci, Çevik Metodolojisi benimsenerek dört ana aşamada gerçekleştirilmiştir. Bu aşamalar; planlama, tasarım, kodlama ve test aşamalarıdır. İlk aşamada, turistlerden ve konaklama işletmelerinden veri toplamak için turizm uzmanlarının görüşlerine başvurarak yarı yapılandırılmış iki farklı görüşme formu hazırlanmıştır. Bu görüşme formlarının ilk bölümünde, Web sitesinin kullanıcı deneyimini ve işlevselliğini artıracak unsurlar belirlemeye çalışılmış, ikinci bölümde ise oyunlaştırmanın sağladığı katma değer ölçmek istenmiştir. Daha sonra ise görüşme formlarına verilen cevaplar“MAXQDA”isimli program kullanılarak çeşitli kodlara ve alt kodlara ayrılmıştır. Yapılan görüşmeler sonucunda ilgili Web sitesinin iki ana kullanıcı grubu olan turistler ve konaklama işletmeleri için özel arayüzler tasarlanmıştır. Oyunlaştırma unsurları sayesinde kullanıcılara kişisel profillerini oluşturma ve bunları özelleştirme imkânları sunularak kullanıcı deneyimlerinin daha fazla özelleştirilmesi sağlanmıştır. Oyunlaştırma unsurları kullanılarak tasarlanan sistem sayesinde turistlerin konaklama işletmesi arama ve rezervasyon yapma süreçleri daha eğlenceli hâle getirilirken konaklama işletmesi ile turist etkileşimini artırmak hedeflenmektedir. Bu sistem, modern Web teknolojileri ile desteklenen bir veri tabanı yapısıyla tasarlanmış ve kodlanmıştır. Sistemin, kullanıcı dostu olmasını sağlamak için çeşitli test süreçleri dikkatli bir şekilde yürütülmüştür. Sonuç olarak; geliştirilen sistem, sahip olduğu özellikleriyle diğer online rezervasyon sistemlerinden önemli ölçüde ayrılmakta, turistin ve konaklama işletmesinin deneyimini geliştirmektedir.
Özet (Çeviri)
Tourism is to take its share of the advantages and positive effects of digitalisation. At this point, one of the first things that comes to mind regarding digitalisation in tourism is related to gamification. Considering this information, it was felt necessary to create a study linking the concepts of tourism and gamification. The main purpose of this study is to develop an interactive software system with gamification techniques by taking an innovative approach to traditional online hotel reservation systems. This system aims to provide personalized accommodation recommendations for the integration of technologies such as artificial intelligence and machine technologies in the future. In addition, the study aims to enrich the tourist experience and transform the ordinary structure of existing online hotel reservation systems into a more enjoyable one. From this point of view, a software development process was followed by a qualitative research method. The software development process was carried out in four main stages by adopting the Agile Methodology. These stages are planning, design, coding, and testing. In the first stage, two different semi-structured interview forms were prepared by consulting tourism experts to collect data from tourists and accommodation establishments. In the first part of these interview forms, it was tried to determine the elements that would increase the user experience and functionality of the website, and in the second part, it was aimed to measure the added value provided by gamification. Then, the answers given to the interview forms were divided into various codes and sub-codes using the program named“MAXQDA”. As a result of the interviews, special interfaces were designed for the two main user groups of the website: tourists and accommodation businesses. Thanks to gamification elements, users were allowed to create and customize their profiles to customize their user experience. Thanks to the system designed using gamification elements, it aims to increase tourist interaction with the accommodation business while making the search and booking processes more fun for tourists. This system was designed and coded with a database structure supported by modern Web technologies. Various testing processes have been carefully conducted to ensure that the system is user-friendly. As a result, the developed system significantly differs from other online reservation systems with its features and improves the experience of the tourist and the accommodation business.