Making sense of attention deficit hyperactivity disorder (ADHD) from the perspective of adults who received their diagnoses as children
Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) tanısı almış yetişkin bireylerin perspektifinden DEHB'i anlamlandırmak
  1. Tez No: 931368
  2. Yazar: OZANCAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR TANYAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) tanısı almış genç yetişkinlerin, tanıyı, semptomları ve tanıya bağlı yaşadıkları sorunları, aileleriyle ve çevreleriyle olan etkileşimleri bağlamında nasıl anlamlandırdıklarını araştırmayı amaçlamaktadır. Bu amaç dahilinde, çalışma şu soruya odaklanıyor: "Genç yetişkinler, DEHB'yi nasıl anlamlandırıyor ve bunu önemli kişilerle etkileşimleri bağlamında nasıl deneyimliyorlar?'' Nitel araştırma deseni kullanılarak on katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilerin tematik analiz yöntemiyle incelenmesi sonucunda iki ana tema ortaya çıkmıştır: ''Tanıyı Anlamlandırmak'' ve Diğerlerinin Tepkilerini Anlamlandırmak: Kendi Gibi Olmama Baskısı'' İlk tema, tanıdan önce kendini normal olarak algılama, değerlendirilme süreci, DEHB tanısı almış olmak ve ilaç kullanımı, algılanan olumlu farklılıklar ve sorunsallaştırılana karşı telafi yöntemleri alt temalarını içermektedir. İkinci tema ise, yüksek standartları karşılama baskısı, diğerlerinin gözündeki kendilik, diğerlerinin tanıyla uzlaşmada yaşadığı zorluk, müdahaleci ebeveynlik, mikrosaldırganlığa açık olmak alt temalarını içermektedir. Bulguların, özellikle bu tür araştırmaların az olduğu Türkiye bağlamında, DEHB'li genç yetişkinler için daha kapsayıcı destek sistemlerinin geliştirilmesine katkıda bulunması umulmaktadır. Ayrıca çalışma, bireylerin diğerleriyle ilişkileri doğrultusunda DEHB'yi yorumlama ve DEHB ile başa çıkma biçimlerinin çeşitliliğine ışık tutarak, DEHB hakkındaki yanlış toplumsal kanılara işaret edip, semptomlara atfedilen damgalamayı azaltmayı da amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study seeks to explore the subjective experiences of ADHD in young adults, focusing on how they interpret their symptoms, diagnosis, and associated challenges within a framework of their relationships with significant others. The study centers on two related questions:“How do young adults make sense of ADHD and how do they experience it in their interactions with significant others?”Thematic Analysis was employed to analyze the qualitative data gathered from semi-structured interviews with ten participants. Two main themes emerged from the thematic analysis: ''Making Sense of the Diagnosis'' and "Making Sense of Reactions of Significant Others: Pressured to be Different''. While the first main theme reflects participants' meanings attached to living with ADHD, the latter reveals more about its relational aspects. Sub-themes of the first main theme are: self-perception as normal before diagnosis, assessment process, being diagnosed with ADHD and use of medication, perceived positive differences, and compensation for what is problematized. The second main theme consists of the following sub-themes: pressure to meet high standards, self in the eyes of the other, (others') difficulty in coming to terms with the diagnosis, overinvolved parents, and being vulnerable to microaggression. Findings are hoped to contribute to the development of more inclusive support systems for young adults with ADHD, particularly within the Turkish context, where such research remains scarce. By shedding light on the diverse ways individuals interpret and cope with ADHD, this study also aspires to challenge societal misconceptions about ADHD and reduce stigma attached to it.