Kamu hastanelerinde enerji verimliliği uygulamaları
  1. Tez No: 931437
  2. Yazar: ESMA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA DÖNÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Enerji tüketimi, nüfus artışı, ekonomik büyüme, endüstriyel üretim, iklim koşulları ve teknolojik gelişmeler gibi birçok faktöre bağlı olarak artar. Enerji üretiminde önemli bir paya sahip olan fosil yakıtların tükenebilir olması, enerji kaynaklarının sürdürülebilirliği açısından önemli bir sorundur. Bu durum dünya genelinde enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelinmesi gerektiğini göstermekte olup; dünya genelinde enerji politikalarının yeniden gözden geçirilmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu çalışma kapsamında, ülkemizde birincil enerji kaynaklarının önemli bir miktarının ithal edilmesi, enerji tüketiminde önemli bir paya sahip olan kamu binalarıyla ilgili enerji verimliliği uygulamalarının araştırılmasını cazip hale getirmiştir. Bu sebeple 7/24 hizmet verme esasına dayanan devlet hastanelerinde enerji verimliliği potansiyelinin yüksek olacağı düşünüldüğünden; vaka çalışması olarak bir kamu hastanesi seçilmiştir. Seçilen kamu hastanesinde, 2015 yılı itibari ile elektrik ve doğalgaz tüketim kayıtları incelenmiştir. 2019 yılı itibari ile yapılacak enerji verimliliği çalışmalarının önceki yıllara göre enerji verimliliğine etkisi incelenmiştir. Bu kapsamda manyetik balastlı aydınlatma armatürleri led armatürler ile değiştirilmiş, eski verimsiz kazanlar yeni verimli kazanlarla değiştirilmiş, pencerelerin sızdırmazlığı için çalışmalar yapılmış, reaktif cezaların önlenmesi amacıyla sistemin uzaktan okunabilmesi için çalışmalar yapılmış, pencerelere manyetik switch takılarak pencere açıldığında klimaların devre dışı kalması sağlanmış, ısıtma sisteminin boru-flanş dâhil tüm yalıtımlarının yapılarak enerji verimliliğine etkileri incelenmiştir. Ayrıca, pasif bulunan su ısıtmada kullanılacak güneş enerji sisteminin aktif hale getirilmesi, verimsiz olan asansör motorlarının verimli motorlarla değiştirilmesi, hastane çatısına konumlandırılmak üzere GES uygulamasının enerji verimliliği açısından olumlu etkileri incelenmiştir. İlgili hastanede yapılan uygulamalar sonucunda elde edilen veriler enerji verimliliği uygulamalarıyla ilgili önemli sonuçlar vermektedir.
Özet (Çeviri)
Energy consumption increases depending on many factors such as population growth, economic growth, industrial production, climate conditions and technological developments. The fact that fossil fuels, which have a significant share in energy production, are exhaustible is an important problem in terms of the sustainability of energy resources. This situation shows that energy resources should be diversified and renewable energy resources should be focused on worldwide; and the necessity of reconsidering energy policies worldwide has emerged. Within the scope of this study, the fact that a significant amount of primary energy resources are imported in our country has made it attractive to research energy efficiency applications related to public buildings, which have a significant share in energy consumption. For this reason, since it is thought that the energy efficiency potential will be high in state hospitals based on the principle of providing 24/7 service; a public hospital was selected as a case study. In the selected public hospital, electricity and natural gas consumption records were examined as of 2015. The impact of energy efficiency studies to be carried out as of 2019 on energy efficiency compared to previous years was examined. In this context, magnetic ballast lighting fixtures were replaced with LED fixtures, old inefficient boilers were replaced with new efficient boilers, studies were carried out for the sealing of windows, studies were carried out for the system to be read remotely in order to prevent reactive penalties, magnetic switches were installed on the windows to ensure that air conditioners were deactivated when the window was opened, all insulations of the heating system including pipes and flanges were made and their effects on energy efficiency were examined. In addition, the activation of the solar energy system to be used in passive water heating, the replacement of inefficient elevator motors with efficient motors, and the positive effects of the solar power plant application to be positioned on the hospital roof in terms of energy efficiency were examined. The data obtained as a result of the applications carried out in the relevant hospital provide important results regarding energy efficiency applications.