Hipertansiyon hastalarında sağlık okuryazarlığı ve etkileyen faktörler
Health literacy and influencing factors in hypertension patients
- Tez No: 931544
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER ERGÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Hipertansiyon Hastalarında Sağlık Okuryazarlığı ve Etkileyen Faktörler Amaç: Hipertansiyon tanısı alan hastalarda sağlık okuryazarlığı ve etkileyen faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ve kesitsel tipte olan çalışmanın evrenini Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi kardiyoloji 1 ve kardiyoloji 2 servisine yatan hastalar oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini 410 hasta oluşturmuştur. Çalışmada anket yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak 'Bireylerin Tanıtıcı Özellikleri' ve 'Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği' kullanılmıştır. Veriler, SPSS for Windows 22 paket programı ile analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmada katılımcıların yaş ortalaması 59.56±12.27, BKI ortalaması 27.19±4.08, sistolik KB ortalaması 140.65±14.99, diastolik KB ortalaması 80.66±12.39 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Health literacy and influencing factors in hypertension patients Aim: The aim was to examine the relationship between health literacy and health perception in patients diagnosed with hypertension. Material and Method: The population of the descriptive and cross-sectional study consisted of patients hospitalized in Van Regional Training and Research Hospital cardiology 1 and cardiology 2 wards. The sample of the study consisted of 410 patients. Survey method was used in the study. 'Individuals' Descriptive Characteristics' and 'Health Literacy Scale' were used as data collection tools. The data were analyzed with SPSS for Windows 22 package program. Results: The mean age of the participants in the study was found to be 59.56±12.27, mean BMI was 27.1±4.08, mean systolic BP was 140.65±14.99, mean diastolic BP was 80.66±12.39.