Sindirim sistemi poliplerinin bulunduğu yerlere göre sıklığı ve patolojisi
Frequency and pathology of digestive system polyps according to their location
  1. Tez No: 931553
  2. Yazar: YASİN BERK YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE POTUROĞLU, DR. SÜLEYMAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Gastrointestinal sisteme (GİS) polipoid lezyonlar veya polipler mukozal yüzeyden lümene doğru uzanım gösteren kitlesel lezyonlar olarak tanımlanmakta, çoğunlukla endoskopik işlemler sürecinde insidental olarak saptanmaktadır (2, 3). Neoplastik özellik gösterebilen bu polipler mideden başlayarak rektuma kadar görülebilmekte, büyük bir çoğunluğu ise kolon mukozasında yer almaktadır (4-6). Üst GİS'e ait polipler genellikle asemptomatiktir. Bununla birlikte dispepsi, kanama, anemi, abdominal ağrı ve gastrik çıkış obstrüksiyonu belirti ve bulgularına neden olabilmektedir (4). Gastroskopik işlemler sürecinde tespit edilme insidansı %2-3 arasında bildirilmektedir (7). Midede en sık antrum lokalizasyonunda saptanmakta, büyük bir çoğunluğunu hiperplastik, fundik gland ve adenomatoz polipler oluşturmaktadır (8, 9). Kolorektal kanserler dünyada 3. en sık görülen kanser türünü oluşturmakta ve kanser ilişkili ölümlerin en sık 2. nedeninden sorumlu tutulmaktadır. Kolorektal polipler kolorektal kanserlerin prekürsör lezyonları olarak değerlendirilmektedir. Bu nedenle bu poliplerin kolonoskopik olarak tespit edilmesi, izlenmesi ve alınmasını içeren kanser tarama programları; kolorektal kanserlerin insidansının ve mortalitesinin azaltılmasında en önemli yaklaşım olarak kabul edilmektedir (12-14). Hiperplastik Polip ,en sık görülen kolorektal polip türüdür. Rektosigmoid alandaki epitelin neoplastik olmayan proliferasyonu en sık görülen formudur. Amerika Birleşik Devletleri'nde yapıla bir araştırmaya göre 50 yaş üstü bireylerde prevalansının %30 olduğu bildirilmiştir (23). Hamartamatöz polip çocuklarda sık görülen polip türü olmasına rağmen nadirdir. Malignite riski yoktur. İnflamatuar polipler nadir görülen poliplerdir. Histolojik olarak eozinofili lökositler içerirler. En sık midede görülmekle birlikte ince barsak, kalın bağırsakta da görülür. Malignleşme riski taşımazlar (64). Ülseratif kolit (ÜK) ve Crohn hastalığı (CH) gibi inflamatuar barsak hastalıklarıyla birlikte olabildiği gibi, iskemik kolit, amebik kolit gibi durumlarda da görülebilmektedir (65). Adenomların sınıflandırılması predominant glandüler paternin histolojik yapılarına göredir, tübüler, villöz ya da tübülovilloz olarak 3 grupta incelenir. Yaygınlık olarak; Tübüler adenom %65-%80 arasında, tübülovillöz adenom %10-%25 arasında ve saf villöz adenom %10-%20 arasındadır.
Özet (Çeviri)
Polypoid lesions or polyps in the gastrointestinal system (GIS) are defined as mass lesions extending from the mucosal surface towards the lumen, and are mostly detected incidentally during endoscopic procedures (2, 3). These polyps, which may have neoplastic properties, can be seen from the stomach to the rectum, and the majority are located in the colon mucosa (4-6). Polyps of the upper GI tract are usually asymptomatic. However, it may cause signs and symptoms of dyspepsia, bleeding, anemia, abdominal pain and gastric outlet obstruction (4). The incidence of detection during gastroscopic procedures is reported to be 2-3% (7). It is most frequently detected in the antrum location in the stomach, and the majority of it consists of hyperplastic, fundic gland and adenomatous polyps (8, 9). Colorectal cancer is the 3rd most common cancer type in the world and is responsible for the 2nd most common cause of cancer-related deaths. Colorectal polyps are considered precursor lesions of colorectal cancers. Therefore, cancer screening programs that include colonoscopic detection, monitoring and removal of these polyps; It is considered the most important approach in reducing the incidence and mortality of colorectal cancers (12-14). Hyperplastic Polyp is the most common type of colorectal polyp. Non-neoplastic proliferation of the epithelium in the rectosigmoid area is the most common form. According to a study conducted in the United States, its prevalence was reported to be 30% in individuals over the age of 50 (23). Although hamartomatous polyp is a common type of polyp in children, it is rare. There is no risk of malignancy. Inflammatory polyps are rare polyps. Histologically, they contain eosinophilic leukocytes. Although it is most commonly seen in the stomach, it is also seen in the small intestine and large intestine. They do not carry the risk of malignancy (64). While it can be associated with inflammatory bowel diseases such as ulcerative colitis (UC) and Crohn's disease (CD), it can also be seen in conditions such as ischemic colitis and amebic colitis (65). Classification of adenomas is based on the histological structure of the predominant glandular pattern and is examined in 3 groups as tubular, villous or tubulovillous.