Akciğer metastazı yapan kolorektal karsinomlarda pulmoner metastazektominin prognostik faktörlerinin araştırılması
Investigation of the prognostic factors of pulmonary metastazectomy in patients with lung metastases of colorectal cancer
- Tez No: 931552
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL CÜNEYT KURUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kolorektal kanser dünya genelinde en sık rastlanan kanser türlerinden biridir. Başvuru anında hastaların birçoğunda metastatik hastalık bulunur. Kolorektal kanserin en sık metastaz yaptığı organlardan biri akciğerlerdir. Pulmoner metastazektomi göğüs cerrahisi pratiğinde sık uygulanan cerrahi tedavi yöntemlerinden biridir. Kolorektal kanserin akciğer metastazları metastazektomi cerrahisi için aday hastalardır. Çalışmamızda, kolorektal kanserin akciğer metastazları nedeniyle pulmoner metastazektomi yapılan 70 hastanın verileri geriye dönük olarak incelendi. Hastaların sağkalımı farklı klinikopataolojik verilerle istatistiksel olarak analiz edildi. İkiden fazla pulmoner metastazı olanlarda (p=0.03), tümör çapı 4 cm ve daha büyük olanlarda (p=0.02), primer tümörü sol kolon yerleşimli olanlarda (p=0,04), karaciğer metastazı olanlarda (p=0,01) ve kolorektal kanser tanısı zamanından metastazın saptanma zamanına kadar geçen sürenin kısa olduğu (p=0.02) hastalarda median genel sağkalımın anlamlı olarak kötü olduğu bulundu. Sonuç olarak kolorektal kanser orjinli pulmoner metastazlı hastaları değerlendiriken hangi hasta grubunun pulmoner metastazektomiden fayda göreceğini belirlemek için prognostik faktörler kullanılabilir. Pulmoner metastazektimi kolorektal kanserin akciğer metastazı saptanan hasta grubunda güvenle ve prognostik faktörler dikkate alındığında iyileştirilmiş sağkalımla uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer is one of the most common types of cancer worldwide. Most patients present with metastatic disease. Lungs are one of the organs that colorectal cancer most frequently metastasizes. Pulmonary metastasectomy is a common surgical procedure in thoracic surgery practice. Patients with lung metastasis of colorectal cancer are candidate for metastasectomy surgery. In this study, the data of 70 patients who underwent pulmonary metastasectomy for lung metastasis of colorectal cancer were reviewed retrospectively. The survival of the patients was analyzed according to different clinicopathological data. It was found that the median overall survival was significantly worse in patients with more than two pulmonary metastases (p=0.03), tumor diameter of 4 cm and larger (p=0.02), primary tumor localized in the left colon (p=0,04), liver metastases (p=0,01), and those with a short time from the time of colorectal cancer diagnosis to the time of detection of metastasis (p=0.02). In conclusion, when evaluating patients with pulmonary metastases of colorectal cancer, prognostic factors can be used to determine which patient group will benefit from pulmonary metastasectomy. Considering the prognostic factors, pulmonary metastasectomy can be performed safely and with better survival in the patient group with lung metastases of colorectal cancer.