İbrahim Çallı portrelerinin renk ve ışık etkisi bakımından incelenmesi
The examination of the impact of color and light in İbrahim Çallı's portraits
- Tez No: 931609
- Danışmanlar: PROF. ALİ ASKER BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
İbrahim Çallı, Türk resim sanatının önde gelen isimlerinden biri olarak, portrelerinde renk ve ışık kullanımındaki ustalığı ile dikkat çekmektedir. Çallı'nın eserlerinde, özellikle renk ve ışığın etkisi önemli bir rol oynar ve bu unsurlar sanatçının duygusal ifadelerini ve karakteristik tarzını belirginleştirir. Bu çalışmada, Çallı'nın portrelerinde renk ve ışık etkisinin nasıl kullanıldığı, hangi tekniklerin tercih edildiği ve bu kullanımın sanatçıya özgü tarzını nasıl şekillendirdiği incelenmiştir. Çallı, portrelerinde genellikle canlı ve sıcak renk paletlerini tercih eder. Bu renkler, portrenin merkezindeki figürlerin duygusal derinliğini ve canlılığını yansıtmak için kullanılır. Sanatçının renk seçimi, yalnızca görsel bir etki yaratmakla kalmaz, aynı zamanda portrelerdeki kişilik özelliklerini ve ruh hallerini de vurgular. Çallı'nın renk paleti, izleyiciyi portreye çeker ve portredeki figürlerle arasında bir bağ kurar. Işık kullanımı ise Çallı'nın portrelerinde bir diğer dikkat çekici unsurdur. Çallı, ışığı portrelerinde dramatik bir araç olarak kullanır ve bu sayede figürlerin üç boyutlu etkisini artırır. Işık ve gölge oyunları, figürlerin yüz hatlarını ve ifadelerini belirginleştirir. Çallı, genellikle doğal ışık kaynaklarını tercih eder ve bu ışığı figürlerin üzerindeki detayları ortaya çıkarmak için ustalıkla kullanır. Işığın bu etkili kullanımı, portrelerdeki derinlik hissini güçlendirir ve izleyicinin figürlerle daha güçlü bir empati kurmasını sağlar. Çallı'nın portrelerinde renk ve ışık etkisinin incelenmesi, sanatçının kendine özgü tarzının ve tekniklerinin anlaşılmasını sağlar. Çallı, renk ve ışığı kullanarak figürlerine hayat verir ve izleyiciyi portrelerindeki duygusal dünyaya davet eder. Bu inceleme, Çallı'nın sanatındaki ustalığın ve yenilikçi yaklaşımının anlaşılmasına katkıda bulunur.
Özet (Çeviri)
İbrahim Çallı, as one of the prominent figures in Turkish painting, stands out with his mastery in the use of color and light in his portraits. In Çallı's works, the effects of color and light play a significant role, highlighting the emotional expressions and characteristic style of the artist. This study examines how color and light effects are utilized in Çallı's portraits, the techniques he preferred, and how this usage shaped his unique style. Çallı often prefers vibrant and warm color palettes in his portraits. These colors are used to reflect the emotional depth and vitality of the central figures in the portraits. The artist's choice of colors not only creates a visual impact but also emphasizes the personality traits and moods of the subjects in the portraits. Çallı's color palette draws the viewer into the portrait and establishes a connection between the viewer and the figures depicted. The use of light is another striking element in Çallı's portraits. Çallı employs light as a dramatic tool in his portraits, enhancing the three-dimensional effect of the figures. The interplay of light and shadow accentuates the facial features and expressions of the figures. Çallı typically prefers natural light sources and skillfully uses this light to reveal the details on the figures. This effective use of light strengthens the sense of depth in the portraits and allows the viewer to empathize more deeply with the figures. The examination of the effects of color and light in Çallı's portraits provides insight into the artist's unique style and techniques. By using color and light, Çallı brings his figures to life and invites the viewer into the emotional world of his portraits. This study contributes to understanding the mastery and innovative approach in Çallı's art.