Ratlarda akut böbrek hasarında melatonin uygulamasının apoptotik genler üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of melatonin administration on apoptotic genes in acute renal injury in rats
- Tez No: 931629
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANSEL SAPMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı; ratlarda oluşturulan akut böbrek hasarı (ABH) modelinde melatonin uygulamasının morfolojik parametrelere etkisinin histopatolojik olarak, apoptotik genlerdeki (p53, PUMA, NOXA, Bax ve Bcl-2) ekspresyon seviyeleri üzerine etkisinin immünfloresan ve moleküler olarak ve böbrek fonksiyon testleri üzerine etkisinin biyokimyasal olarak incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: 28 adet rat 4 gruba ayrıldı. Kontrol; hiçbir işlem yapılmadı. Geri kalan tüm gruplara 45 dk böbrek iskemi, ardından 24 saat reperfüzyon uygulanarak ABH modeli oluşturuldu. ABH; etken madde verilmedi. ABH+Çözücü; %1'lik ethanol, ABH+Melatonin; 20 mg/kg melatonin intraperitoneal (ip) verildi. 24 saat sonunda ratlar sakrifiye edildi ve böbrek dokuları çıkarıldı. Histopatolojik inceleme için H&E boyama ve PAS boyama yöntemleri uygulandı. İmmunfloresan inceleme ile p53, PUMA, NOXA, Bax ve Bcl-2 proteinleri işaretlendi. Moleküler inceleme için ayni genlerin ekspresyonları kantitatif gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (qRT-PCR) metodu ile belirlendi. Biyokimyasal inceleme için serumda kan üre nitrojen (BUN) ve kreatinin analizleri yapıldı. Bulgular: Kontrole kıyasla ABH'de histopatolojik hasarların arttığı görüldü (p0,05). Apoptotik genlerin qRT-PCR ile ölçülen ekspresyon seviyelerinde anlamlı farklılık görülmedi (p>0,05). Serum kreatinin seviyesinin ABH grubunda anlamlı arttığı tespit edildi (p0,05). Veriler Kruskall Wallis H testi ile analiz edilirken, grup içi karşılaştırmalarda Dunn Testi ve Bonferroni düzeltmesi uygulandı. Sonuç: Melatoninin, akut böbrek hasarında böbrekte görülen apoptozu, NOXA yerine PUMA genini düzenleyerek, p53-PUMA-Bax-Bcl-2 sinyal yolağı aracılığı ile düşürdüğünü öngörmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: This thesis study aims to investigate the effect of melatonin application on morphological parameters histopathologically, on the expression levels of apoptotic genes (p53, PUMA, NOXA, Bax, and Bcl-2) immunofluorescently and molecularly, and on renal function tests biochemically in the acute kidney injury (AKI) model created in rats. Materials and Methods: 28 rats were divided into 4 groups. Control; no procedure was performed. The remaining groups were subjected to 45 min of renal ischemia followed by 24 h of reperfusion to create an AKI model. AKI; no active substance was administered. AKI+Solvent; 1% ethanol, AKI+Melatonin; 20 mg/kg melatonin was administered intraperitoneally (IP). At the end of 24 hours, the rats were sacrificed and their kidney tissues were removed. H&E staining and PAS staining methods were applied for histopathological examination. Immunofluorescence examination marked p53, PUMA, NOXA, Bax, and Bcl-2 proteins. For molecular examination, expressions of the same genes were determined by quantitative real-time polymerase chain reaction (qRT-PCR). Blood urea nitrogen (BUN) and creatinine analyses were performed in serum for biochemical examination. Results: Histopathological damage was observed to be increased in AKI compared to control (p0.05). No significant difference was observed in the expression levels of apoptotic genes measured by qRT-PCR (p>0.05). Serum creatinine level was found to increase significantly in the AKI group (p0.05). Data were analyzed using the Kruskall Wallis H test, while the Dunn Test and Bonferroni correction were applied for intragroup comparisons. Conclusion: We predict that melatonin reduces apoptosis in acute kidney injury by regulating the PUMA gene instead of NOXA, via the p53-PUMA-Bax-Bcl-2 signaling pathway.