Kişilerin kendi sağlıklarıyla ilgili aktiflik düzeylerinin sigarayı bırakmayı isteme durumları ile ilişkisi
Relation of the activity levels of individuals related to their own health with their willingness to quit smoking
  1. Tez No: 931628
  2. Yazar: BETÜL ŞEVVAL TÜRLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN ŞENCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmada hem sigara bırakmayı isteme durumları ile hasta aktiflik düzeyi arasındaki ilişkinin hem de nikotin bağımlılık düzeyi ile hasta aktiflik düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız gözlemsel, analitik tipte bir araştırmadır. Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Aile Hekimliği birimine bağlı Sigara Bırakma Polikliniğine ve Aile Hekimliği Polikliniklerine başvuran ve dâhil edilme kriterlerine uyan 165 kişi çalışmaya alınmıştır. Katılımcılar; sigara içmeyenler, sigara içip sigara bırakma polikliniğine başvurmayanlar ve sigara içip sigara bırakma polikliniğine başvuranlar şeklinde 3 gruba ayrılmıştır. Her bir grup bakımından 55'er kişi çalışmaya dâhil edilmiştir. Katılımcılara sosyodemografik bilgilerini içeren ve sigara kullanımına dair sorular sorulmuş ve Hasta Aktiflik Düzeyi Ölçüm Aracı (PAM) ile Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi (FNBT) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine both the relationship between patients' activity levels and their desire to quit smoking, and the relationship between nicotine dependence levels and patients activity levels. Materials and Methods: Our study is an observational, analytical type of research. A total of 165 participants who applied to the Smoking Cessation Clinic and Family Medicine Clinics of Ankara Bilkent City Hospital Family Medicine Department, and met the inclusion criteria, were included in the study. The participants were divided into three groups: non-smokers, smokers who did not apply to the smoking cessation clinic, and smokers who applied to the smoking cessation clinic. Each group included 55 participants. The participants were asked questions about their sociodemographic information and smoking habits, and the Patient Activation Measure (PAM) and the Fagerström Nicotine Dependence Test (FNBT) were applied. The findings obtained from the participants were analyzed using the SPSS 25 statistical program, and a p-value of