Endüstri 5.0 ve toplum 5.0'a uygun yeni bir akıllı şehir yönetişim modeli önerisi
A new smart city governance model proposal suitable for industry 5.0 and society
  1. Tez No: 931646
  2. Yazar: ÖZGÜR ZORBA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL ELEVLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akıllı Sistemler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez çalışması, dünya genelindeki akıllı şehir uygulamalarını karşılaştırmalı bir şekilde ele alarak, gelecekte Endüstri 5.0 ve Toplum 5.0 bağlamında daha etkin ve sürdürülebilir akıllı şehir yönetişim modeli geliştirmeyi amaçlamaktadır. Öncelikli olarak akıllı şehir kavramı, bileşenleri ve mevcut teknolojiler üzerine kapsamlı bir literatür taraması yapılmıştır. Daha sonra dünyadaki başarılı ve başarısız uygulama örnekleri incelenerek, elde edilen başarılı ve başarısız sonuçların nedenleri araştırılmıştır. Bunun sonucunda, Endüstri 5.0 ve Toplum 5.0 ilkelerine uygun, insan merkezli ve teknolojik gelişmelere uyumlu yeni bir akıllı şehir yönetişim modeli önerilmiştir. Akıllı şehir kavramı, teknolojileri ve bileşenleri üzerine yapılan literatür araştırması, bu uygulamaların dinamiklerini anlamak için zemin oluşturmuştur. Bu çalışma sonucunda, özellikle insan-makine iş birliğine ve toplum odaklı yaklaşımlara dayanan Endüstri 5.0 ile, dijitalleşme yolundaki toplumların sosyal, ekonomik ve çevresel gereksinimlerine insan temelli çözüm sunmayı amaçlayan Toplum 5.0 ilkelerine uyumlu, yenilikçi bir akıllı şehir yönetişim modeli geliştirilmiştir. Bu yeni model, sürdürülebilirlik, inovasyon ve insan merkezli çözümler sunarak geleceğin şehirlerine yol gösterecektir. Önerilen bu yeni modelde, sürdürülebilirlik, toplumsal refah ve dijital dönüşüm odaklı çözümler ön plana çıkarılmıştır. Bu modelin amacı, şehirlerin çevresel etkilerini en aza indirirken, vatandaşların yaşam kalitesini artırmayı hedefleyen, esnek ve yenilikçi bir şehir planlaması sağlamaktır. Tezin sonuçları, gelecekteki akıllı şehir uygulamaları için fikir veren akademik araştırma niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
This thesis study aims to develop a more effective and sustainable smart city governance model in the context of Industry 5.0 and Society 5.0 in the future by comparatively addressing smart city applications worldwide. First, a comprehensive literature review was conducted on the concept of smart city, its components and existing technologies. Then, successful and unsuccessful examples of applications around the world were examined and the reasons for the successful and unsuccessful results were investigated. As a result, a new smart city governance model that is compatible with the principles of Industry 5.0 and Society 5.0, human-centered and compatible with technological developments was proposed. The literature review on the concept of smart city, its technologies and components provided the basis for understanding the dynamics of these applications. As a result of this study, an innovative smart city governance model compatible with the principles of Society 5.0, which aims to provide human-based solutions to the social, economic and environmental needs of societies on the path to digitalization, especially with Industry 5.0 based on human-machine collaboration and society-oriented approaches, was developed. This new model will guide the cities of the future by offering sustainability, innovation and human-centered solutions. In this new proposed model, solutions focused on sustainability, social welfare and digital transformation are highlighted. The aim of this model is to provide flexible and innovative city planning that aims to increase the quality of life of citizens while minimizing the environmental impacts of cities. The results of the thesis are an academic research that provides an idea for future smart city applications.