Tavşan femur başındaki ostekondral defektin iyileşmesinde mikrokırığın etkisi ve mikrokırığın etkinliğine eklem ''Suction Seal'' inin etkisinin histolojik değerlendirilmesi
Histological evaluation of the effect of microfracture on the healing of osteochondral defects in the rabbit femoral head and the impact of the joint 'Suction Seal' on the efficacy of microfracture
- Tez No: 931702
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR HAPA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Giriş ve Amaç: Asetabular labrum ile kapsülün, kalçanın“Suction Seal”etkisine önemli katkı sağladığı ve bunu destekleyecek biyomekanik çalışmaların mevcut olduğu bilinmektedir. Ancak, kalçanın“Suction Seal”etkisinin eklem kıkırdağı iyileşmesine yönelik katkısı hakkında literatürde yeterli çalışma bulunmamaktadır. Günümüzde eklem osteokondral lezyonlarına yönelik birçok tedavi seçeneği bulunmakla birlikte, en sık tercih edilen yöntemlerden biri olan artroskopik mikrokırık uygulamasının, özellikle femur başındaki osteokondral lezyonlar için etkinliği konusunda yeterli sayıda araştırma mevcut değildir. Bu çalışmada, farklı kalça“Suction Seal”etkinliğine sahip tavşan modellerinde, femur başı osteokondral defektinde mikrokırık uygulamasının kıkırdak iyileşme üzerindeki etkisini histomorfolojik açıdan değerlendirmeyi amaçladık. Materyal ve Yöntem: Çalışmada, tavşanlar 4 grup oluşturularak her grupta 6 denekten oluşan modeller kullanılmıştır. Her model grubundaki tavşanların femur başı eklem kıkırdağında, 0,9 mm çapında ve 3 mm derinliğinde osteokondral defektler oluşturulmuştur. Defekt oluşturulduktan sonra, yalnızca ilk iki gruba (Grup 1 ve 2) mikrokırık işlemi uygulanmış; diğer iki gruba (Grup 3 ve 4) ise mikrokırık işlemi uygulanmamıştır. Ayrıca, grup 1 ve 3'te defekt oluşturulmasının ardından kalça eklemindeki kapsül cerrahi olarak tamir edilerek“Suction Seal”etkisinin nispeten korunduğu bir ortam oluşturulurken, grup 2 ve 4'te labrum eksizyonu ve kapsül xv onarımı yapılmayarak“Suction Seal”etkisi nispeten azaltılmıştır. Tavşanlar 4 haftalık takip süresinin ardından sakrifiye edilmiş ve elde edilen örnekler histomorfolojik olarak değerlendirilmiştir. Makroskobik değerlendirme iki ortopedist tarafından, mikroskobik değerlendirme ise iki histolog tarafından puanlanmıştır. Farklı gözlemciler arası skorların güvenilirliği, Sınıf İçi Korelasyon Katsayısı (Intraclass Correlation Coefficient, ICC) ile ölçülmüş; normal dağılım gösteren veriler ise Tukey testi ve t testi ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: It is well established that the acetabular labrum and capsule contribute significantly to the hip's“Suction Seal”effect, as demonstrated by various biomechanical studies. However, the literature lacks sufficient investigations into the contribution of the hip's“Suction Seal”effect on articular cartilage healing. Although many treatment options exist for articular osteochondral lesions, there is an insufficient number of studies on the efficacy of arthroscopic microfracture—a widely preferred method—especially for osteochondral lesions of the femoral head. In this study, we aimed to histomorphologically evaluate the effect of microfracture on cartilage healing in femoral head osteochondral defects in rabbit models with varying degrees of hip“Suction Seal”effectiveness. Materials and Methods: In this study, rabbit models were divided into four groups, each consisting of six rabbits. Osteochondral defects measuring 0.9 mm in diameter and 3 mm in depth were created in the femoral head articular cartilage of all rabbits. After defect creation, microfracture was applied only to the first two groups, while the remaining two groups did not receive microfracture treatment. Furthermore, in groups 1 and 3 the joint capsule was surgically repaired after defect creation to relatively preserve the“Suction Seal”effect, whereas in groups 2 and 4 labrum excision and capsule repair were not performed, thereby relatively reducing the“Suction Seal”effect. Rabbits were sacrificed after a 4-week follow-up period, and the collected samples were evaluated histomorphologically. Macroscopic evaluation was performed by two orthopedists, while microscopic evaluation was scored by two histologists. The reliability of scores among different observers was xvii determined using the Intraclass Correlation Coefficient (ICC), and data with a normal distribution were compared using Tukey's test and the t-test.